Administracja Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera z dumą podkreśla, że wybitny malarz był istotną postacią w dziejach miasta. Tak znanego polskiego artystę, który uświetnił Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku znakomitymi działami, warto poznać lepiej. Zapraszamy na zbiór ciekawych informacji o Józefie Mehofferze!

Józef Mehoffer — garść wiedzy

Józefa Mehoffera określa się mianem jednego z najbardziej wyrazistych artystów Młodej Polski, czyli okresu między 1890, a 1918 rokiem. Warto zapamiętać, że wyrazisty artysta był uczniem słynnego malarza — Jana Matejki. Uczeń bynajmniej nie przyniósł Matejce wstydu.

Na uwagę zasługuje również zakres działalności Mehoffera, który był nie tylko malarzem, ale również grafikiem i witrażystą. Można powiedzieć, że Mehoffer był bardzo płodnym artystą, ciągle angażował się w nowe, znakomite projekty. Współpracował m.in. ze Stanisławem Wyspiańskim i Janem Talagą. Do jego najwybitniejszych dzieł można zaliczyć polichromie wawelskiego skarbca, kościoła Mariackiego, katedry ormiańskiej i oczywiście Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Ponadto artysta pozostawił po sobie wiele obrazów, które uświetniają muzea w różnych miastach w Polsce.

Ciekawostką jest, że Józef Mehoffer zaprojektował wygląd banknotu 100 złotowego, który wszedł do obiegu w 1932 roku.

Życie prywatne artysty było wolne od skandali. Miał żonę i doczekał się jednego syna. Józef Mehoffer zmarł tuż po wojnie na gruźlicę (w 1946 roku), dożywszy 77 lat.

Wytworne wnętrza Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

Imponujący neogotycki kościół w Turku został wybudowany w latach w latach 1904–1913. Znany artysta zajął się jego wnętrzem dopiero w 1933 roku. Józef Mehoffer zadbał o znakomite i niezwykle istotne dla funkcjonowania kościoła elementy. Do dzisiaj możemy podziwiać wspaniałe stacje drogi krzyżowej, które niemal w komplecie przetrwały II Wojnę Światową. Zaginęła tylko 1 stacja. To jeszcze nie wszystko. Artysta wykonał również witraże, które są widoczne w głównej nawie i bocznych kaplicach. Ostatnimi z elementów wykonanych przez Mehoffera są stalle. Są to kamienne, bardzo ozdobne ławki, które były stałym elementem wyposażenia kościołów w czasach średniowiecza, aż do baroku.

Biorąc pod uwagę, jak imponujące i piękne są to elementy wyposażenia wnętrza, nie dziwi fakt, iż Józef Mehoffer pracował nad nimi aż 6 lat.