Deveris jest spółką produkującą artykuły żywieniowe z produktów pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym z fabryki znajdującej się w Turku unosi się nieprzyjemny zapach. Mieszkańcy miasta mają dość duszących wyziewów, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Firma zareagowała na grupowe protesty.

Koszmar trwa od 2 lat

To, że wiele firm i  fabryk nie działa w zgodzie ze środowiskiem to żadna nowość i żadna tajemnica. Kiedy jednak skutki działalności uniemożliwiają normalne życie mieszkańcom miasta, trudno udawać, że wszystko jest w porządku. Niestety, same prośby i negatywne opinie, jakie pojawiły się pod sieciową wizytówką firmy Deveris nie pomogły. Mieszkańcy miasta powoli tracili cierpliwość, jednak był to dopiero początek długiej batalii z przedsiębiorcą.

Nie pomógł nawet Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który nałożył na fabrykę karę pieniężną. Smród wciąż wydobywał się z terenów Deveris, sprawiając, że okoliczni mieszkańcy nie mogli nawet otworzyć okien, by przewietrzyć w domach. Obecnie za nami są liczne petycje, wiadomości i apele mieszkańców skierowane do zarządu Deveris. Wygląda na to, że wkrótce problem zniknie. Czy na pewno? Wszystko zależy od skuteczności systemu dezodoryzacji.

Zmiana systemu dezodoryzacji w Deveris

Mieszkańcy Turka zagrozili pozwem zbiorowym i blokadą dojazdu do fabryki, której najlepiej idzie produkowanie smrodu. Po 2 latach batalii zarząd spółki zdecydował się przedstawić wściekłym mieszkańcom rozwiązanie. Deveris jest obecnie tuż po montażu nowego systemu dezodoryzacji, który ma przywrócić mieszkańcom komfort. Dodatkowo planowane jest wprowadzenie nowoczesnego systemu suszenia, który ma wpłynąć na zminimalizowanie nieprzyjemnych zapachów. Prace mają zostać wykonane do końca 2021 roku.

Przy okazji spółka zastrzegła, że jest to część prac mających na celu poprawę powietrza wokół fabryki. Z oficjalnego dokumentu wynika, że „epizodyczne” nieprzyjemne zapachy mają wkrótce zniknąć, ale jeśli wciąż będą się pojawiać, powinniśmy pamiętać, że Deveris wciąż pracuje nad pozytywną zmianą. Jesteśmy ciekawi, kiedy problem będziemy mogli uznać problem za ostatecznie rozwiązany.