Wojewódzki Urząd Pracy opublikował niedawno raport, z którego wynika, iż Wielkopolska ma najniższą stopę bezrobocia w porównaniu do reszty województw. Wskaźnik bezrobocia sięga tutaj 3,5 %. Z kolei miasto Poznań ma najniższy wskaźnik ofert pracy. Jak to możliwe i co oznacza dla mieszkańców regionu? Zapraszamy do czytania.
Brak pracy w powiecie poznańskim i konińskim
Wskaźnik wynoszący 3,5% to procent bezrobotnych, na który składają się głównie bezrobotni z powiatu poznańskiego i konińskiego. Tutaj sytuacja wygląda nieciekawie. Liczba bezrobotnych sięga ponad 11 tysięcy w powiecie poznańskim i ponad 6 tysięcy w konińskim. Jednocześnie brakuje nowych ofert pracy, co sprawia, że ciężko ten wskaźnik bezrobocia obniżyć. Miasto Poznań statystycznie ma 5 ofert pracy na 1000 mieszkańców. Dla porównania Warszawa ma 24 oferty, a Poznań nie jest przecież małym miastem.
Kim są osoby bezrobotne?
Według badań największą grupę wśród bezrobotnych stanowią kobiety i osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Osoby z niskim wykształceniem mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o przebieranie w ofertach. W grupie bezrobotnych znajdują się również osoby po 55 roku życia, którym trudniej znaleźć pracę z racji wieku.
Na szczęście można liczyć na wsparcie ze strony urzędów organizujących szkolenia i staże zwiększające szanse na podjęcie pracy. Warto z nich skorzystać i rozwijać swoje umiejętności. W dłuższej perspektywie z pewnością się to opłaci.