Próba ustanowienia 27 grudnia dniem święta państwowego wynika z inicjatywy kilku instytucji, między innymi Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Według historyków i przedstawicieli muzeów rocznica powstania wielkopolskiego jest bardzo istotna dla historii całego kraju. W związku z tym warto uczynić ją świętem wszystkich Polaków, a nie jak dotychczas, jedynie świętem mieszkańców Wielkopolski. Według pomysłodawców to świetny sposób na promowanie wiedzy na temat historii I Wojny światowej i zaborów.

Powstanie wielkopolskie z 1918 roku

Historia Polski jest burzliwa i tragiczna. Ilość przegranych i wygranych bitew na pamięć znają dzisiaj tylko najbardziej zapaleni historycy. Niektóre bitwy były jednak strategiczne dla rozwoju dalszych losów kraju. Do takich wydarzeń możemy zaliczyć powstanie wielkopolskie z 1918 roku, bo oczywiście było ich więcej.

Powstanie rozpoczęto 27 grudnia 1918 roku, a powodem rozpoczęcia walk był… Ignacy Paderewski. Późniejszy Minister Spraw Zagranicznych powrócił do Polski 26 grudnia i zatrzymał się w poznańskim hotelu Bazar. Przybycie tego ważnego polityka i działacza na tereny objęte zaborem pruskim wywołało ogromną radość Polaków. Rodacy hucznie świętowali to wydarzenie, co rozwścieczyło żołnierzy Królestwa Prus, którzy na drugi dzień zorganizowali kontrparadę. Polacy nie potrzebowali więcej do rozpoczęcia walk, które trwały aż do lutego 1919 roku.

Powstanie wielkopolskie zostało zapamiętane jako jeden z największych sukcesów Polaków w czasie I Wojny Światowej. Walczący o niepodległość polscy żołnierze wywalczyli dla Rzeczpospolitej większą część Prowincji Poznańskiej. Co więcej, zdobyli największy w historii kraju łup — około 300 samolotów lotniczych o wartości blisko 200 milionów marek!

Jak duże są szanse na ustanowienie nowego święta państwowego?

Wspomnieni wyżej pomysłodawcy nowego święta państwowego zorganizowali petycję już w czerwcu, zyskując liczne poparcie z różnych samorządów, między innymi województwa lubuskiego. W sierpniu ruszyła natomiast internetowa petycja. Dzięki temu każdy może poprzeć pomysł swoim głosem. Dotychczas swoje poparcie dla akcji wyraziło ponad 3 tysiące osób. W związku z tym istnieją duże szanse, iż rocznica powstania wielkopolskiego istotnie stanie się świętem państwowym, a obchody będą odbywały się 27 grudnia — w dniu wybuchu powstania.