W Polsce trwają liczne akcje zachęcające Polaków do szczepienia przeciwko Covid-19. Niedawno pisaliśmy o mobilnych punktach szczepień przed kościołami w powiecie tureckim, a dzisiaj powiemy co nieco o statystykach. Ile osób w powiecie tureckim zaszczepiło się pełną dawką w celu ochrony przed koronawirusem? Dowiedz się, jaka miejscowość wypada najlepiej, a jaka najgorzej.

Mieszkańcy wsi nie chcą się szczepić

Wskaźnik szczepień w powiecie tureckim wynosi 41%. To procentowa ilość w pełni zaszczepionych mieszkańców. Spośród wszystkich miejscowości w powiecie najlepiej wypada miasto Turek. Tutaj liczba zaszczepionych sięga prawie 50%. Najgorzej wypada natomiast gmina wiejska Malanów, gdzie ze szczepienia skorzystało nieco ponad 32% mieszkańców.

Co ciekawe, podobną tendencję można zauważyć również w innych powiatach w Polsce. Gminy wiejskie mają zdecydowanie niższy wskaźnik szczepień od miast. Prawdopodobnie wynika to z poczucia mniejszego zagrożenia koronawirusem. Mieszkańcy wsi mogą również mieć trudności z zarezerwowaniem czasu i transportu na szczepienie. To wszystko wpływa na znacznie niższy wskaźnik szczepień, niż w przypadku miast.

Mimo że miasta w Polsce mają wyższy wskaźnik szczepień, to wciąż wynik jest za mały, by uznać polskie społeczeństwo za bezpieczne. Zdecydowana większość Polaków musi się zaszczepić, by doszło do zjawiska zbiorowej odporności. Tymczasem liczba zaszczepionych nie sięgnęła jeszcze połowy.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że szczepionka okaże się szkodliwa?

Nie da się ukryć, że powstałe wokół koronawirusa zamieszanie nie zachęca do przyjmowania szczepionki. Problemem są również media, które rozdmuchują wszystkie plotki, nie zawsze potwierdzone i zgodne z prawdą. Informacje o tym, że w szczepionkach przemycany jest czip do kontroli umysłowej, a także, bardziej realne, informacje o ryzyku tworzenia się zagrażających życiu zatorów, zniechęcają do szczepienia.

Tymczasem ryzyko, że szczepionka nam zaszkodzi, jest zdecydowanie mniejsze, niż ryzyko zachorowania i śmierci z powodu koronawirusa, czy jakiejkolwiek innej choroby. Dodatkowo monitorowanie własnego samopoczucia po szczepionce i zauważenie niepokojących obiadów należy natychmiast zgłosić, by otrzymać fachową pomoc. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko.