Wygląda na to, że kornik ostrozębny poczuł się w turkowskich lasach wyjątkowo dobrze. Korniki tego gatunku coraz częściej pojawiają się w regionie, doszczętnie niszcząc leśne drzewa. Czym charakteryzuje się kornik ostrozębny i w jaki sposób można go zwalczyć? Metody są niestety drastyczne.
Kornik ostrozębny żeruje na drzewach z turkowskich lasów
Największym zagrożeniem dla lasów wciąż pozostaje człowiek, jednak ludzkość to niejedyny problem natury. W Polsce od dłuższego czasu zauważalna jest ekspansja kornika ostrozębnego, który do niedawna żerował głównie we wschodnich rejonach kraju. Sprzyjająca pogoda sprawia, że korników ostrozębnych jest coraz więcej, ponieważ mają idealne warunki do namnażania się. W ciągu roku mogą powstać nawet 2 generacje chrząszczy, co negatywnie odbija się na lokalnych drzewostanach. Podobny problem zauważono w gminie Turek. Leśniczowie informują o kolejnych drzewach zasiedlonych przez tego szkodnika. Dla drzewa obecność kornika oznacza śmierć. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się korników w lesie, należy ściąć i spalić wszystkie zasiedlone drzewa.
Jak wygląda kornik ostrozębny i czym się charakteryzuje?
W Polsce żyje wiele rodzajów korników i każdy różni się między sobą. Kornik ostrozębny jest jednym z najmniejszych przedstawicieli tego gatunku. Chrząszczyk dorasta do około 3,5 mm, ma krępą, walcowatą budowę i cienkie odnóża. Cechą charakterystyczną kornika ostrozębnego jest nie tylko mały rozmiar, ale również rdzawy, całkiem ładny kolor. Korniki tego typu atakują górne partie drzew: przeważnie sosen, świerków i modrzewi. Chrząszcze żerują tak wysoko, ponieważ kora w pobliżu korony drzewa jest cieńsza, a korniki muszą się pod nią dostać. Co ciekawe, korniki wybierają na żer drzewa stare i osłabione, na przykład w wyniku zanieczyszczeń przemysłowych.