Elektrownie gazowe słyną z wysokiej efektywności, a te wyposażone w nowoczesne technologie są również bardziej ekologiczne. Radni w Turku podjęli pomysł wybudowania elektrowni gazowej w miejscu nieistniejącej już Elektrowni Adamów. Wszyscy zgodnie poparli projekt, dlatego w najbliższych latach możemy spodziewać się dużej inwestycji w mieście.

Elektrownia gazowa w miejscu dawnej Elektrowni Adamów

Przyszłość energetyczna Polski i Europy jest szeroko omawiana i nie da się ukryć, że rządy stoją przed swego rodzaju wyzwaniem. Nowe rozwiązania energetyczne, wykluczające Rosję, a przy tym ekologiczne, trzeba wymyślić na już. W związku z tym samorządy w Polsce nie mają zamiaru czekać — wysokie rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie stały się najlepszą motywacją do nowych inwestycji. Nie można jednak oczekiwać natychmiastowych efektów. Elektrownia gazowa w Turku powstanie około 2026 roku, a więc jeszcze sporo czasu przed nami. Wiadomo natomiast, że nowa elektrownia oprze się na nowoczesnych technologiach, a na jej potrzeby powstanie również farma fotowoltaiczna.

Nowe miejsca pracy dla mieszkańców Turku

Radni Turku zgodnie stwierdzili, że miasto ma idealne warunki do tego, by nowa elektrownia nie tylko doskonale spełniała swoją funkcję, ale również by była opłacalną inwestycją. Koszty budowy nowej elektrowni będą mniejsze ze względu na idealne jej usytuowanie i pozostałości po starej elektrowni. Miasto dobuduje około 1,5 km instalacji, czyli naprawdę niewiele. Co ważne, nowa elektrownia gazowa w Turku stworzyłaby około 150 nowych miejsc pracy. Radni chcą zachęcić wykwalifikowanych pracowników, dojeżdżających w tej chwili do elektrowni poza miastem, do zatrudnienia w elektrowni lokalnej.

Sprawdź też: https://elebork.pl/2022/02/pierwsza-elektrownia-jadrowa-niedaleko-nas/.