Ekologia powoli wkracza do życia każdego Polaka. To nie jest już fanaberia jednostek, a konieczność. Zmiany podejścia do środowiska i do codziennego życia widać także w szkołach. Kilka dni temu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku miały okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez samą zastępczynię burmistrza.

Jak segregować śmieci? Oto jest pytanie!

Obowiązkowa segregacja śmieci istnieje już od kilku lat, ale wciąż sprawia Polakom wiele trudności. Nie ma co się dziwić, segregowanie odpadów nie jest takie oczywiste, jak się może wydawać. Problemem jest także lenistwo wielu osób, które po prostu nie chcą poświęcić chwili na przeorganizowanie domowych odpadów.

Nasze dzieci prawdopodobnie nie będą miały już takich problemów. Jeśli będą uczyć się o ekologicznych praktykach od najmłodszych lat, będą dla nich oczywiste, a segregowanie śmieci nie będzie kłopotem. Z takiego założenia wyszły władze Podstawówki nr 5 w Turku.

Zastępczyni burmistrza wspólnie z uczennicami z Zespołu Szkół Technicznych w Turku zorganizowała ciekawe zajęcia dla uczniów klasy 7e. Nastolatkowie mieli okazję posłuchać o rzeczach, które są naprawdę ważne. Szkoda jedynie, że zajęć nie zorganizowano także dla młodszych klas. Być może w przyszłości takie zajęcia będą częstsze.

Czy młode pokolenie zmieni świat?

Mówi się, że rodzice zawsze oczekują, że dzieci naprawią ich własne błędy. Tak samo jest z pokoleniami. Obecnie oczekujemy, że młodzi ludzie naprawią to, co sami zniszczyliśmy. Niestety, ale zostawiliśmy naszym dzieciom zdewastowany świat, dużo mniej przyjazny niż dawniej. Rozwój nowoczesnych technologii i kapitalizmu nie jest dla ludzkości tak korzystny, jak początkowo sądzono.

Z jednej strony żyje się nam łatwiej, żyjemy dłużej, a z drugiej coraz bardziej zamykamy się w klatkach. Natura ginie, a nasze posesje przykrywają śmieci, które są produkowane tylko po to, by nakręcać konsumpcję.

Warto edukować się w temacie ekologii, chociaż nie jest to wiedza radosna. Człowiek zdaje sobie sprawę, że jest dla Ziemi ze swoją segregacją śmieci niczym plaster na złamaną nogę. Mimo to warto się starać, bo razem możemy zmienić świat na lepsze.