Zaledwie przedwczoraj powitaliśmy Nowy Rok, jednak w wielu przypadkach imprezę sylwestrową poprzedzał bardzo pracowity czas. W większości branż na zakończenie roku konieczne są inwentaryzacje, podsumowania i ustalenie planów na przyszły rok. Pracowitą końcówkę roku mieli również radni w Turku. Na ostatnim posiedzeniu ustalono przychody i wydatki miasta na 2022 rok.

Duża liczba inwestycji

Rok 2022 upłynie nam pod znakiem inwestycji. Mimo że dla Polaków zapowiadają się ciężkie czasy wysokich podatków i drogich produktów, to miasta w kraju nie przestają się rozwijać. Również w powiecie Tureckim zaplanowano szereg inwestycji, które w sumie pochłoną około 24 mln zł.

Zaplanowano między innymi budowę dróg na terenie gminy, co pochłonie najwięcej pieniędzy. Ta inwestycja z pewnością korzystnie wpłynie na komfort mieszkańców. Co interesujące, gmina zdecydowała się na inwestowanie w panele fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych. Fotowoltaika od kilku miesięcy cieszy się raczej złą sławą, a wszystko przez rządowe zmiany w przepisach.

Łącznie wydatki gminy Turek wyniosą ponad 65 mln zł. To o 8 mln zł więcej, niż wynosi przychód gminy. Różnicę uda się jednak pokryć z oszczędności z lat poprzednich oraz dzięki dofinansowaniom. Gmina nie zamierza brać pożyczek na zrealizowanie zaplanowanych wydatków.

Podwyżka dla wójta

Zakończenie roku 2021 nie mogło obejść się bez podwyżek w samorządach. Turek nie jest wyjątkiem i podczas ostatniego spotkania ustalono także nową wysokość wypłaty dla wójta. Od teraz wynagrodzenie zasadnicze wójta wyniesie 8200 zł plus 3126 zł dodatku funkcyjnego. Wójt otrzyma również dodatek specjalny w wysokości 30% wypłaty zasadniczej oraz dodatek za przepracowane lata. Ten ostatni wyniesie 20% zasadniczego wynagrodzenia.

Ustalono również podwyżkę diet dla sołtysów, które podwyższono o 100 zł. W porównaniu do innych samorządów w kraju jest to naprawdę skromna podwyżka. Na uwagę zasługuje również fakt, że zadbano także o pracowników Ochotniczej Straży Pożarnej. Od Nowego Roku za każdą akcję ratowniczą zamiast 15 zł/h będzie wypłacane 25 zł/h.

A jak tam w Waszej pracy? Czy była już mowa o noworocznych podwyżkach, czy szefowie na razie unikają tematu?