Nie tylko największe miejscowości w Polsce można uznać za atrakcyjne turystycznie. Nasz kraj kryje w sobie wiele ciekawych miejsc zdolnych rozgrzać serce każdego miłośnika podróży. A co wyjątkowego możemy zobaczyć w Turku? Miasto dawniej było uważane za rejon duchownych, w związku z czym dzisiaj możemy podziwiać wiele wspaniałych pozostałości ze sztuki sakralnej. To jednak nie wszystko. Dowiedz się, jakie miejsca w Turku warto zobaczyć!

Miejsca, które warto odwiedzić w Turku

Mieszkańcy Turku są niezwykle związani z postacią Józefa Mehoffera. Jeden z najwyrazistszych malarzy z okresu Młodej Polski spędził w mieście 6 lat, pracując nad słynną dzisiaj polichromią w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Akcenty nawiązujące do wybitnej postaci artysty możecie spotkać w wielu zakątkach miasta.

Jeśli odwiedzamy Turek, naprawdę warto zobaczyć festiwal Mehofferowskie Klimaty, który odbywa się w trzeci weekend września. Na kilka dni miasto rozkwita klimatem lat 20 i 30. To wydarzenie, którego nie doświadczymy w żadnym innym zakątku Polski.

Ratusz Miejski w Turku

Ratusz Miejski to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Turku. To swego rodzaju symbol miasta, a przy okazji atrakcja, której nie sposób przeoczyć. Piękny, późnoklasycystyczny budynek z uroczą wieżą zegarową mieści w sobie Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. To idealne miejsce dla miłośników sztuki i archeologii. Fantastyczne eksponaty są związane bezpośrednio z miastem. To ciekawa atrakcja i fascynująca lekcja historii.

Warto wspomnieć, że ten reprezentacyjny budynek mieszczący się w centralnej części miasta powstał w 1879 roku. Prace nad budową ratusza trwały kilka lat. To cud, że ratusz przetrwał II Wojnę Światową! Z budynkiem wiąże się ciekawa historia. W czasach wojny zaginęła marmurowa tablica pamiątkowa, którą stworzono na cześć 10 rocznicy uzyskania niepodległości. To jasne, że taka pamiątka nie mogła spokojnie wisieć na oczach hitlerowców, którzy szybko ją zlikwidowali. Po wielu latach sądzono, że tablica została zniszczona, dlatego budynek doczekał się nowej, stworzonej na wzór pierwszej. Nowa tablica zawisła w roku 2000 i los chciał, że niedługo później odnaleziono tę prawdziwą. Wspaniała tablica została wyrzucona do starego młyna w Płońsku, gdzie była izolatorem prądowym. Co ciekawe, oryginalna tablica w niczym nie przypominała tej, którą podobno na niej wzorowano.

Pomnik Nigdy Więcej Wojny

Turek, podobnie jak praktycznie wszystkie miejscowości w Polsce, bardzo ucierpiał w czasie II Wojny Światowej. Pamiątką po strasznych wydarzeniach z tamtych dni jest pomnik o wymownym tytule Nigdy Więcej Wojny. Pomnik upamiętnia masowe mordy dokonywane przez Nazistów na ludności cywilnej. Kilkuset mieszkańców Turku zamordowano już w pierwszych dniach wojny, a następnie pochowano w masowych grobach. Chociaż to miejsce trudno uznać za atrakcję turystyczną, zdecydowanie jest warte zobaczenia.

Ściana pamięci ofiar hitleryzmu

II Wojna Światowa nie oszczędziła nawet najbardziej skrytego zakamarka Polski. Mieszkańcy Turku okrucieństwo wojny odczuli już w pierwszych dniach wojny. Dzisiaj miasto przypomina o dawnych mieszkańcach za pośrednictwem ściany pamięci. Na ścianie Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa wiszą tabliczki pamiątkowe z nazwiskami zamordowanych osób. Naturalnie nie są to wszystkie nazwiska, ale te, do których udało się dotrzeć.

W 1997 roku na terenie kościoła miała miejsce symboliczna uroczystość, podczas której złożono urny z prochami ofiar, przywiezione z obozów koncentracyjnych i zbiorowych mogił, których na ziemiach kraju było mnóstwo. To smutne miejsce, ale nie można o nim zapomnieć. Dzięki pamięci o przeszłości możemy budować lepszą przyszłość.

Ławka Józefa Mehoffera

Zlokalizowana przy kościele ze słynną polichromią Ławka Józefa Mehoffera to ciekawa rzeźba przedstawiająca polskiego artystę. To idealne miejsce na pamiątkową fotografię i kolejne już nawiązanie do sławnego malarza. Ławeczka z rzeźbą cieszy się dużą popularnością wśród turystów i miejscowych. To miejsce w Turku, którego nie możecie przegapić, odwiedzając miasto. Najlepsze na zrobienie zdjęcia, gdyż pomnik tworzy iluzję, jakby artysta siedział obok nas i swobodnie gawędził.

Park im. św. Siostry Marii Faustyny Kowalskiej

Obok słynnego w Turku Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się także miejski park, który jest idealnym miejscem na popołudniowy spacer. Fantastycznie zacienione miejsce, piękne zwłaszcza latem i zimą. Nad głowami krążą ptaki, w pobliżu znajduje się piękny zabytkowy kościół. Można pozwiedzać i nieco odpocząć, co jest ważnym elementem każdego urlopu!

Park im. Żerminy Składkowskiej w Turku

Jeszcze okazalszy park miejski, z siecią ławeczek i zielonych korytarzy, po których można spacerować z dziećmi. Park jest duży i można spędzić w nim sporo czasu. Pośród drzew umieszczono pomnik Jóżefa Piłsudskiego, przy którym warto się na chwilę zatrzymać. Rzeźbę wykonano z żelaza i przedstawia ona popiersie jednego z najsłynniejszych w dziejach historii Polaków.

Zabytki w Turku

Jako dawne miasto duchowne, Turek może pochwalić się licznymi pamiątkami sakralnymi. Wbrew pozorom zabytki wcale nie są nudne, a sztuka sakralna potrafi zaprzeć dech w piersiach nawet największym ignorantom. Poniżej kilka najlepszych zabytków, które warto zobaczyć, będąc w Turku. Większość stanowi absolutnie wyjątkowe dziedzictwo kulturowe. W zniszczonej wojną Polsce niewiele się zachowało, ale na szczęście wystarczająco, by móc dowiedzieć się wiele o życiu naszych przodków i dawnej sztuce.

Domy Tkaczy

Domy Tkaczy to zabytkowe budynki pochodzące z XIX wieku. Do rejestru wpisano aż 43 budynki, a wszystkie znajdują się przy ulicy Kaliskiej i Żeromskiego. To jedne z najpiękniejszych i najciekawszych ulic, będących jednocześnie fantastyczną pamiątką dawnej architektury. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Turku, idealne na spacer. Jesteśmy przekonani, że wielu Polaków marzy, by podobne budownictwo znów było modne. Dawne domy tkaczy zawierały bowiem przyjemne, przestronne mieszkania, na które dzisiaj mało kto może sobie pozwolić.

Domów niestety nie można zwiedzać wewnątrz. W większości są one w rękach prywatnych i tylko z zewnątrz stanowią wartość zabytkową.

Kościół Ewangelicko-Augsburski z 1849 roku

Przyjemna, niewielka świątynia ewangelicko-augsburska to kolejna pamiątka stylu klasycystycznego. Za plan budowy świątyni odpowiadał włoski architekt Henry Marconi. Z pewnością warto zobaczyć stosunkowo skromny kościół przy okazji wizyty w Turku, by wyciszyć się i nacieszyć spokojną atmosferą tego miejsca.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najsłynniejszy zabytek w Turku, który absolutnie musicie zobaczyć podczas wizyty w mieście: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. To tutaj znajdują się słynne polichromie Józefa Mehoffera. Warto wspomnieć, że jest to dzieło życia artysty i w XIX wieku wzbudzało wiele kontrowersji.

Neogotycka bazylika kryje w sobie o wiele więcej wspaniałych pamiątek, a jej ogólny wygląd robi niesamowite wrażenie. Na uwagę zasługuje między innymi sklepienie świątyni, które przypomina sklepienie nieba.

Apteka Rzęczykowskich

Dawna apteka państwa Rzęczykowskich mieściła się w budynku, który obecnie jest uznawany za najstarszy w mieście. Przyjemny, parterowy domek to miejsce, które musicie zobaczyć! Za prawdopodobną datę budowy domu uznaje się rok 1824. To niesamowite, że udało mu się przetrwać II Wojnę Światową! Tak stare budynki zarówno w Wielkopolsce, jak i w całym kraju, są prawdziwą rzadkością.

Niestety do dzisiaj nie zachowała się zabytkowa dachówka i ozdobne okna, dzięki którym dawna apteka była rozpoznawana z daleka!

Cmentarz katolicki przy ulicy Chopina

Stary cmentarz katolicki pochodzi z 1821 roku i jest pełen ciekawych i niewystępujących współcześnie grobowców rodzinnych. To ważne miejsce pod względem historycznym i kulturowym. Na cmentarzu pochowano pokolenia najbardziej poważanych rodów pochodzących z Turku. Uważne oko może wypatrzyć grobowce Staszewskich, Przeździeckich, czy Kubackich. Nekropolia jest potocznie nazywana cmentarzem „Na Lipce”.

Przy tej samej ulicy znajdują się także inne cmentarze, jeden katolicki, a drugi ewangelicko-augsburski. Je także warto zobaczyć, będąc w Turku, zwłaszcza że znajdują się tuż obok siebie. Na terenie cmentarza ewangelicko-augsburskiego pochowano wiele rodzin niemieckich, a także wielu niemieckich żołnierzy.

Zabytkowa ściana dawnej synagogi

II Wojna Światowa okazała się końcem rozwoju kultury żydowskiej w Polsce. Dzisiaj pamiątką po dawnych czasach są pojedyncze budynki i pamiątki po wspaniałej społeczności skazanej na okrutną zagładę. Dzisiaj po XX wiecznej synagodze została tylko jedna ściana. Budynek zburzono w latach 60. O dawnych czasach mówi specjalna tablica pamiątkowa. Zamieniona na kino synagoga może być dobrą zachętą do zagłębienia się w kulturę żydowską, która jest niezwykle ciekawa. Nie mówimy tu o czasach wojny, ale latach przed nią, kiedy Żydzi

Zabytki w Turku i okolicach, które warto zobaczyć

Każdy region ma swoje najpopularniejsze atrakcje turystyczne, które cieszą się największym zainteresowaniem. Z kolei z drugiej strony medalu znajdują się mało znane, ale równie ciekawe zabytki i pamiątki z przeszłości. Jeśli mamy więcej czasu, powinniśmy udać się również w okolice nieco wykraczające poza granice miasta Turek.

Międzylesie: wąwóz

W powiecie tureckim, w gminie Władysławów mieści się niewielka wieś o wdzięcznej nazwie Międzylesie. Na zwiedzanie tych rejonów warto zabrać rowery. Zielona okolica jest szczególnie atrakcyjna latem. W Międzylesiu znajduje się naturalnie utworzony wąwóz, który jest konsekwencją erozji gleby. Szczelina ma długość 500 m i prezentuje się zjawiskowo. W Polsce rzadko możemy oglądać tego typu atrakcje. To miejsce szczególnie polecane miłośnikom natury i długich spacerów. Nigdzie nie odpoczniecie od zgiełku miasta tak bardzo, jak w pięknym i spokojnym Międzylesiu.

Zabytkowe wiatraki w powiecie tureckim

W sieci można znaleźć niewiele informacji na temat zabytkowych wiatraków w okolicy Turku. A warto trochę popytać i poszukać, ponieważ duże koźlaki, mimo że nadszarpnięte zębem czasu, prezentują się fascynująco! Najciekawszy koźlak znajduje się we wsi Stanisława w gminie Kawęczyn. Obok mieści się dom młynarza, na który również warto spojrzeć, ponieważ pochodzi z początków XX wieku. Wiatraki znajdują się również w Piętnie i Marcjanowie.

Felicjanów: „Niemiecka Górka”

Polskie wsie kryją w sobie więcej tajemnic niż niejeden kryminał. Tym razem możemy podziwiać stary cmentarz usytuowany 138 m n.p.m. Miejsce jest bardzo klimatyczne i stanowi swego rodzaju skok w przeszłość. Będąc na wakacjach w Turku nie można pominąć również wspaniałych pamiątek znajdujących się w najbliższej okolicy miasta. Stary cmentarz jest jednym z takich miejsc.

Zamek w Wyszynie

Ponownie przenosimy się do gminy Władysławów. W malowniczej leśnej okolicy, we wsi Wyszyna, znajduje się wyjątkowy zamek, a raczej to, co po nim zostało. Dawniej był to porządny zamek z fosą, zbudowany na terenach bagnistych i trudno dostępnych. Ostatecznie zamki pełniły głównie funkcję obronną, a nie estetyczną, jak zwykło się dzisiaj sądzić.

Obecnie z czterech wież i wspaniałych wnętrz średniowiecznej budowli została tylko 1 baszta i resztki murów, ale i tak jest to widok warty zobaczenia. To jedno z najciekawszych miejsc w powiecie Tureckim. Ma swoją magię i urok, poza tym jest to jedna z niewielu pamiątek tego typu.

Dworek w Chocimiu

Tej atrakcji nie mogą przegapić miłośnicy architektury i dawnego, wystawnego życia. Ach, gdybyśmy wszyscy mogli mieć dla siebie takie duże domy i ogrody, gdzie rosną stare dęby! Na terenie przylegającym do zabytkowego dworku w Chocimiu rośnie drzewo o średnicy 250 cm. Warto się do niego przytulić i chłonąć tę energię gromadzącą się w pniu od setek lat!

Sam dworek jest niemniej interesujący. Pochodzący z XIX wieku budynek ma typowy dla tamtych czasów kształt: część centralna połączona ze wschodnim i zachodnim skrzydłem. Nieopodal budynku znajduje się malowniczy staw.

Dworek w Kawęczynie

Podobną XIX wieczną perełkę architektury zobaczymy w Kawęczynie. Dworek nie prezentuje się już tak okazale, jak ten opisany wyżej, ale wynika to z nieuchronności płynącego czasu. Mimo to budynek ma wyjątkowy klimat i z pewnością jest wart zobaczenia, zwłaszcza że obok rozciąga się niesamowity park. Powierzchnia parku zajmuje 3,7 ha. Tutaj również możemy spotkać imponujące drzewa, tym razem lipy o obwodzie od 100 do 300 m! Wspaniałe drzewa tworzą aleję o długości 200 m. To idealne miejsce na spacer, szczególnie okazałe wiosną lub wczesną jesienią!

Zespół dworsko-parkowy w Słodkowie

Odnowiony przez gminę Turek Zespół dworsko-parkowy we wsi Słodkowo oczaruje każdego! To także doskonałe miejsce na spacer, czy to romantyczny, czy też w gronie rodzinnym. Sam dworek jest wyjątkowy, ponieważ nawiązuje do polskiej architektury wiejskiej. Wokół odnowionego budynku rozciąga się malowniczy park, porośnięty lipami, grabami oraz znakomitą kolekcją starych drzew, między innymi dębów, buków, brzóz i grabów. Taki widok jest w dzisiejszych czasach rzadko spotykany. Zwłaszcza dzieciom warto pokazać piękno natury, by chciały o nią dbać. W powiecie tureckim takich perełek jest mnóstwo!

Kościół pw. Narodzenia NMP w Wyszynie

Wyszyna jest niezwykle interesującą wsią, bogatą w perełki dawnej architektury. Uroczy, niewielki kościół na planie szesnastoboku łączy w sobie elementy rokokowe z gotyckimi. Skromny budynek robi wrażenie, zwłaszcza z zewnątrz, z drewnianymi ścianami i dachem w kształcie dzwonu. Skromna świątynia znacznie różni się od tych, które są typowe dla gotyku i okazałości dzisiejszych kościołów. Świetne miejsce, by się wyciszyć i pokontemplować.

Co jeszcze warto zobaczyć w Turku?

Zabytki i sztuka to nie jedyne ciekawe miejsca w Turku. Miasteczko jest przyjazne rodzinom z dziećmi oraz parom szukającym miejsca na romantyczny wypad we dwoje. O ciekawych atrakcjach turystycznych w Turku będziemy pisać w osobnym artykule. Tymczasem polecamy także Stary Rynek, który jest jedną z najbardziej malowniczych części miasta.

Rynek w Turku zwraca uwagę pięknymi rabatami kwiatowymi skupionymi wokół fontanny. To miejsce, w którym warto się zatrzymać po zwiedzaniu Ratusza, czy kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, znajdującymi się nieopodal. Standardowo w tej okolicy mieszczą się również restauracje, bary i kawiarnie, w których można się zatrzymać na małe co nieco.

Turek to także liczne kamienice pochodzące z XIX i XX wieku. To prawdziwa gratka dla miłośników architektury. Kamienice i zabytkowe budynki w Turku prezentują się tak samo pięknie zarówno latem, jak i zimą. Miasto zachęca do licznych i długich spacerów, pozwalając na stopniowe odkrywanie swojego piękna.

Na osobną uwagę zasługują także okolice miasta, które są dowodem na niezrównane piękno natury. W powicie tureckim zadbano o naturalne pamiątki z dawnych lat. Jeśli tylko dysponujecie samochodem, koniecznie wybierzcie się w wycieczkę po okolicy. Miasto Turek może być idealnym miejscem na relaksujący, spokojny urlop, pełen pieszych wycieczek i podróży po śladach historii regionu.

Tanie noclegi Turek

Położenie miasta tworzy szeroką bazę noclegową. Do wyboru mamy tanie noclegi w hostelach w Turku, a także fantastyczne noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. Dla miłośników luksusu są przepiękne apartamenty w hotelach. Nocleg w Turku kosztuje średnio 70 zł za noc. Za pobyt w luksusowym hotelu (trzy gwiazdki) w centrum Turku zapłacimy około 170 zł. Najdroższe są luksusowe apartamenty w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie noc może kosztować nawet 360 zł za noc.