Wielkopolskie media obiegła wieść o 9-latce zaatakowanej przez swojego 12-letniego kolegę. Dziewczynka została pobita, a sprawa trafiła do sądu. Śledczy nie ujawniają szczegółów postępowania, ale sytuacja wzbudza zastanowienie. Ostatnio coraz częściej słyszy się o podobnych przypadek agresji wśród najmłodszych. Jakie mogą być tego przyczyny i jak można rozwiązać ten problem? Zebraliśmy kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.
Niespodziewany atak 12-latka w Wielkopolsce
Do zdarzenia doszło w powiecie rawickim w województwie wielkopolskim. To była sobota taka, jak zwykle. 9-letnia mieszkanka wsi poszła bawić się na podwórko, z którego wróciła wcześniej. Zaskoczeni rodzice zauważyli, że dziewczynka jest wystraszona i pobita. Natychmiast wezwano pomoc, a dziecko przewieziono do szpitala.
Okazało się, że 9-latka bawiła się ze swoim dobrym kolegą, z którym przyjaźniła się od dłuższego czasu. Tym razem chłopiec poprosił jednak o coś, co dziewczynce się nie spodobało. 9-latka odmówiła zdjęcia spodenek, sprzeciwiając się starszemu koledze, który wściekł się z powodu odmowy i zaatakował.
Teraz sprawą zajmuje się prokuratura. Nie znamy szczegółów, więc nie będziemy spekulować, co było przyczyną takiej agresji u 12-latka. Warto jednak porozmawiać ogólnie o zjawisku agresji u dzieci.
Agresję najczęściej wywołuje nieradzenie sobie z własnymi emocjami
Wbrew pozorom agresywne zachowania u dzieci nie są czymś rzadko spotykanym. W ten sposób dzieci odreagowują emocje, których nie rozumieją i z którymi nie potrafią sobie poradzić. Taką sytuację mogą wywoływać różne zachowania dorosłych. Jeśli nie stawiasz dziecku granic i we wszystkim je wyręczasz, nie zdziw się, kiedy w pewnym okresie zacznie zachowywać się agresywnie. Dzieci lubią być samodzielne i lubią jasne zasady — kiedy im to odbieramy, zaczynają się gubić i robią się nieszczęśliwe.
Z drugiej strony, wymaganie od dziecka wielu rzeczy, stawianie wysokich oczekiwań i niedawanie ani odrobiny czasu na swobodę, również wywoła u dziecka agresję. Pamiętajmy, jak ważna jest w życiu równowaga i mimo że dzieci ślepo naśladują dorosłych, to dorosłymi nie są.
Rodzice często albo ignorują agresję u dziecka lub starają się ją stłumić za pomocą kar. Takie postępowanie tylko wzmacnia problem. Dziecko należy zrozumieć i wspólnie z nim znaleźć rozwiązanie na poradzenie sobie z negatywnymi emocjami. Można to zrobić nie tylko poprzez rozmowę, ale również podczas wspólnej zabawy. To, w jaki sposób dziecko się bawi, mówi bardzo dużo o tym, jak się czuje i z jakimi problemami się zmaga.