Coraz więcej mówi się o Nowym Polskim Ładzie. Rząd zapowiedział szereg zmian i udogodnień, które mają być korzystne dla Polaków, zwłaszcza dla rodzin. Jednym z punktów Polskiego Ładu jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. To brzmi naprawdę dobrze, gdyż zdecydowanie zwiększy ilość osób, które będą mogły wziąć kredyt na własne mieszkanie. Niestety, choć teoria brzmi wspaniale, w praktyce pojawiły się problemy nie do przeskoczenia.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, ale na określonych warunkach
Dofinansowanie kredytu hipotecznego ruszy już 1 stycznia 2022 roku. Beneficjenci będą mogli uzyskać do 100 000 zł wkładu własnego na kredyt hipoteczny, oczywiście nie do ręki. Według planów będzie to wyglądało w taki sposób, że Państwo przekaże pieniądze bezpośrednio do banku. Taka opcja jest możliwa dla małżeństw, osób samotnie wychowujących dziecko lub dzieci, a także dla osób z niepełnosprawnością.
Na ten moment wszystko wydaje się w porządku, jednak warto pamiętać, że samo znajdowanie się w którejś z powyższych grup nie kwalifikuje do wzięcia kredytu bez wkładu własnego. Potrzebna jest także zdolność kredytowa, która może być trudna do osiągnięcia w przypadku osób z niepełnosprawnością, czy samotnych rodziców. Te grupy mają przecież ograniczony dostęp do pracy na pełen etat, z porządną umową i określonymi zarobkami. Ograniczenie stanowi również wiek. O kredyt hipoteczny bez wkładu własnego mogą starać się wyłącznie osoby poniżej 40 roku życia.
Niestety, bank potrzebuje gwarancji, że zaciągnięty kredyt będziemy spłacać. Takie zasady obowiązują również w przypadku starania się o kredyt z posiadanym wkładem własnym. Tutaj również liczy się wiek i zdolność kredytowa.
Wielkopolska bez mieszkań spełniających warunki
Nie tylko chętni na kredyt hipoteczny muszą spełniać określone warunki. Zasad dotyczą również mieszkań, a tych, jak wiadomo, brakuje. Polski Ład zakłada wspieranie małżeństw, rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych tylko w przypadku zakupu mieszkania w określonej cenie. Chodzi o to, by osoby zamożne nie szukały oszczędności przy zakupie wielkiego, luksusowego mieszkania. Polski Ład zakłada przecież pomoc najuboższym.
Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość mieszkańców Polski nie ma na wkład własny, więc chętnych jest mnóstwo. Tymczasem mieszkań spełniających warunki jest znacznie mniej. I chociaż Wielkopolska nie jest województwem w najgorszej sytuacji, to na przykład w Poznaniu jedynie nieco ponad 12% mieszkań na sprzedaż spełnia wymogi Polskiego Ładu.
Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest w Warszawie (7% mieszkań) i w Krakowie (2,2% mieszkań). Z kolei najlepsza sytuacja mieszkaniowa jest w Gorzowie Wlkp. (88,6% mieszkań), Zielonej Górze (66,5% mieszkań) oraz w Bydgoszczy (59.9% mieszkań).
Według powyższych informacji pewne jest, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego nie będzie tak proste, jak może się wydawać. Z pewnością jest to jednak swego rodzaju szansa dla wielu osób. Jeśli macie w planach staranie się o kredyt w ramach Polskiego Ładu, pamiętajcie, by śledzić na bieżąco wszystkie aktualności. Teraz jest czas na to, by przygotować się do wymogów.