Zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej to czynność opłacalna dla właściciela posesji i korzystna dla środowiska. Coraz więcej mówi się o globalnym ociepleniu i ubywaniu zdatnej do picia, słodkiej wody z powierzchni ziemi. W związku z tym gromadzenie deszczówki jest świetnym sposobem na to, by zatrzymać tę wodę na Ziemi.
Wielkopolskie samorządy otrzymały dotację na zbiorniki deszczowe
Tym razem dofinansowanie nie trafi w ręce mieszkańców miast z województwa wielkopolskiego, ponieważ pieniądze są przeznaczone dla samorządów. Na razie dotację otrzyma 6 gmin z regionu Wielkopolski. Każda gmina otrzyma około 50 000 zł dodatku, który sfinansuje budowę zbiorników retencyjnych i systemów pozwalających na wykorzystywanie wody deszczowej.
Dzięki temu gminy zaczną wykorzystywać opady deszczu do gromadzenia wody. Następnie będzie ona używana do podlewania terenów zielonych na terenie gmin. Każda z gmin, między innymi Września, Czajków, czy Margonin, przygotowała własny projekt. Są one do siebie podobne, a zbiorniki zostaną umieszczone przy szkołach.
Jakie korzyści daje zbieranie wody deszczowej?
Mieszkańcy bloków niestety nie mają możliwości gromadzenia deszczówki na własny użytek, ale wielu mieszkańców Wielkopolski posiada działki rekreacyjne i własne domy. To właśnie do nich skierowany jest pomysł, aby deszczówkę zbierać i wykorzystywać. Przede wszystkim jest to źródło ogromnych oszczędności. Odtąd możesz podlewać ogród wodą deszczową, znacznie obniżając swoje rachunki za wodę.
Bardzo fajnym, ale nieco bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem jest podłączenie zbiornika z wodą deszczową do kanalizacji. Od tej pory można spłukiwać toaletę deszczówką. Warto wiedzieć, że to właśnie spłukiwanie toalety bardzo podnosi zużycie wody, a wiadomo, że nie da się z tego zrezygnować. Można natomiast wykorzystać deszczówkę.
Ekologiczne kwestie zbierania deszczówki nie podlegają dyskusji. W ten sposób zmniejszamy zużycie wody, a gromadząc deszczówkę, zwiększamy ilość wody obecnej na Ziemi. Warto również wspomnieć o możliwości utworzenia małego stawu lub oczka wodnego na terenie własnej posesji. Taki niewielki zbiornik wodny cieszy oczy, a przy okazji sprawia, że aktywnie działamy na korzyść naszej planety.