Pomysł na oryginalne świętowanie setnej rocznicy powstania Lasów Państwowych zrodził się w turkowskim nadleśnictwie. Na ścianie jednego ze budynków należących do Zespołu Szkół Technicznych w Turku pojawił się imponujący mural, którego tematyka wiąże się z ochroną różnorodności biologicznej.
Zjawiskowy ekomural, przedstawiający majestatycznego łosia, jest integralną częścią ambitnej inicjatywy pod nazwą: „Tworzenie zielonej infrastruktury poprzez nasadzenia rodzimych drzew i krzewów na terenach zieleni miejskiej w Turku oraz wykonanie ekologicznego muralu, którego tematem jest ochrona bioróżnorodności”. Kieruje nią Nadleśnictwo Turek, które uzyskało finansowanie projektu ze środków WFOŚiGW w Poznaniu. Projekt ten realizowany jest we współpracy z Starostwem Powiatowym w Turku oraz Zespołem Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku.
Wykorzystanie do malowania specjalistycznych farb fotokatalitycznych sprawia, że mural nie tylko inspiruje do działań na rzecz ochrony środowiska, lecz również skutecznie oczyszcza powietrze. Przyjęte szacunki wskazują, że mural będzie odpowiadał za odfiltrowanie ilości CO2 równoważnej tej pochłanianej przez 117 drzew rocznie. Malowana fasada budynku nie tylko neutralizuje szkodliwe związki zawarte w spalinach, ale także pochłania mikroorganizmy. Zastosowana innowacyjna farba posiada właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne, a dodatkowo redukuje nieprzyjemne zapachy. Co więcej, charakteryzuje się zdolnością do samooczyszczania. Mural przepełniony jest kreatywnymi odniesieniami do problematyki bioróżnorodności, które mają prowokować do dyskusji na temat jej ochrony, wywoływać emocjonalne reakcje oraz promować proekologiczne postawy.