Nie bez powodu piszemy o dożynkach akurat teraz. Sierpień jest miesiącem kończącym najintensywniejszy okres w rolnictwie — zbiory. W związku z tym osoby pracujące na roli świętują, bawią się i dziękują za plony. Tradycyjne świętowanie nazwano dożynkami. Jesteście ciekawi, skąd wzięły się dożynki w Polsce i jakie są ciekawostki z nimi związane? Zapraszamy do czytania.
Dożynki — słowiańska tradycja
W kulturze Słowian hucznie obchodzono koniec zbiorów, co po części było związane z dawnymi wierzeniami, a po części ze zwykłą radością. W momencie, gdy ciężkie prace dobiegały końca, a spiżarnie były pełne jedzenia na zimę, ludzie cieszyli się i świętowali pomyślne zbiory. Przy okazji dziękowano bóstwom za plony. Warto także wspomnieć, że dawniej dożynki nazywano spasami.
Obecne świętowanie wygląda bardzo podobnie, ale oczywiście pojawiły się różnice związane z nowymi wierzeniami i nowoczesnością. Kultywowanie tradycji jest w Polsce naprawdę silne, dlatego dożynki z takim samym zapałem co roku są organizowane w różnych regionach kraju. Pod koniec lata, kiedy żniwa są już zakończone, ludzie zbierają się, by wspólnie świętować. Imprezie towarzyszy muzyka, śpiewy, oraz regionalne wypieki i potrawy. Organizatorzy dożynek bardzo starają się, by święto było dla ludzi ciekawą rozrywką, a także kładą mocny nacisk na kulturę i tradycję. Stąd dożynki są barwnym wydarzeniem, które mocno akcentuje typowe dla danego regionu cechy.
Do zachowanych tradycji możemy zaliczyć wyplatanie ozdobnych wieńców i dzielenie się chlebem przyrządzonym z ostatniego zbioru zboża. Ręcznie plecione wieńce biorą udział w konkursie, który przewiduje atrakcyjne nagrody.
W odróżnieniu od dawnych Słowian dzisiaj nie składa się czci bóstwom, ale do obecnej tradycji przeniknęło mnóstwo zabaw i przesądów z dawnych lat. Pod koniec lat 90. dożynki w Polsce ponownie nabrały religijnego charakteru, stając się świętem chrześcijańskim.
Ciekawostki o dożynkach
Udział w dożynkach może wziąć każdy, nie tylko osoby prowadzące gospodarstwa rolne. To barwne, radosne i naprawdę ciekawe wydarzenie, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie brały udziału w podobnej zabawie. Nie zawsze jednak było tak ciekawie. Dożynki miały groteskowy charakter w czasach Polski Ludowej, kiedy zamiast cieszyć się zbiorami, przygotowywano pieśni pochwalne na cześć władzy. Dożynki były w czasach PRL świetnym pretekstem dla władzy, by wzmacniać propagandę.
Swoje dożynki mają również inne kraje. Ciekawym przykładem będzie słynne Święto Dziękczynienia obchodzone w Kanadzie i USA. Na pierwszy rzut oka ciężko je skojarzyć z dożynkami, ale tak, jest to amerykański odpowiednik. Mieszkańcy USA i Kanady czczą w ten sposób pamięć o pierwszych osadnikach, którzy zebrali pierwsze plony na kontynencie.
Bardzo interesująco przedstawiają się również dożynki w Tybecie. To dobry czas dla mnichów, którzy w grupach wędrują po tybetańskich wsiach. Mnisi zostawiają swoje błogosławieństwo, a rolnicy w zamian częstują ich lokalnymi przysmakami i alkoholem.