Sytuacja gospodarcza w Europie pozostaje nie bez wpływu także na strefę śmieciową. Ustalona w 2020 roku stawka za wywóz odpadów komunalnych przestała być wystarczająca, w związku z czym od lipca tego roku mieszkańcy gminy zapłacą więcej. Stawka w stosunku do poprzedniej będzie wyższa prawie o połowę.

23 zł od osoby za wywóz odpadów komunalnych

Według najnowszych ustaleń, mieszkańcy gminy Turek zapłacą 23 zł od osoby za wywóz odpadów komunalnych. Stawka ta uwzględnia wszystkie obecne zmiany gospodarcze, między innymi inflację i wszechobecną drożyznę. Podwyżki oczywiście nie dało się uniknąć. I o ile w przypadku wyższych cen produktów i usług można mieć nadzieję na lepsze czasy, o tyle opłaty za śmieci raczej nie będą już niższe.

Odpady komunalne są bowiem osobnym problemem. Oprócz trudności w gospodarce przed światem stoi również wyzwanie związane z ociepleniem klimatu i zanieczyszczeniem Ziemi. Ta kwestia jest bardzo problematyczna, zwłaszcza obecnie, kiedy kwestie ochrony klimatu trzeba było odłożyć z powodu narastających konfliktów na arenie międzynarodowej.

Śmieciowy problem, jak możemy pomóc?

Przed nami wiele lat starań o to, by śmieci przestały być problemem. Jak możemy sobie pomóc jako społeczeństwo? Kluczowa jest nie tyle segregacja śmieci, ile starania, by ilość odpadów ograniczyć. Po części pomoże nam w tym inflacja. Z braku środków będziemy zmuszeni kupować mniej, ale warto jednocześnie pomyśleć o tym, co kupujemy. Rezygnacja z przedmiotów plastikowych niejako wymusi na producentach zmiany w podejściu do projektowania opakowań. A zastąpienie plastiku innym, biodegradowalnym tworzywem będzie ogromną ulgą dla Ziemi. A w związku z tym także i nas.

To my jako społeczeństwo decydujemy o tym, jak postępują z nami gigantyczne koncerny przemysłowe. Jeśli nie będziemy czegoś kupować, wymusimy zmiany. Bo jedynym celem koncernów jest sprzedaż jak największej ilości produktów. Warto o tym pomyśleć i zastanowić się, w jaki sposób samemu można zadbać o korzystne zmiany dla Ziemi.