Połowa lata za nami, ale upały ani myślą odchodzić w zapomnienie. Cały świat zmaga się z dramatycznymi zjawiskami pogodowymi, których przyczyną jest postępujące ocieplenie klimatu. Największe zagrożenie tworzą nawałnice i ulewne deszcze, które są następstwem wysokich temperatur. Upałów także nie należy bagatelizować. Stąd PGKiM Turek apeluje o zaniechanie zapalania zniczy w czasie największych upałów.

Niebezpieczne pożary spowodowane płonącym plastikiem

Cmentarne ozdoby, kwiaty i tysiące zniczy tworzą idealne środowisko do rozprzestrzeniania się ognia. Podczas gdy w lesie wystarczy iskra, by wzniecić pożar, na cmentarzach duże zagrożenie stanowią płonące znicze. Palące się świeczki wykonane są z plastiku, który nie jest odporny na silne działanie promieni słonecznych. Tymczasem groby nie są w żaden sposób osłonięte przed słońce, przez co znicze są poddane działaniu wysokich temperatur przez wiele godzin. Efektem jest topienie się plastikowej osłonki, która zapala się od palącego się wewnątrz knota. Wystarczy chwila, by ogień zajął kwiaty lub sztuczne wieńce na grobie i przenosił się dalej.

Pożar stanowi niebezpieczeństwo dla ludzi odwiedzających swoich bliskich zmarłych. Dodatkowo powoduje straty finansowe. Płonący wosk trwale niszczy płyty nagrobne, a ich wymiana jest bardzo kosztowna. Nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić.

Szczególna ostrożność na cmentarzach latem

Najlepiej byłoby zaprzestać palenia zniczy na grobie bliskich na czas trwania lipca i sierpnia. Zamiast tego można położyć kwiaty lub kupić znicze gliniane, które będą bezpieczniejsze. Najlepiej jednak w ogóle zrezygnować z ognia na czas największych upałów. Dobrze jest również zwiększyć częstotliwość pojawiania się na grobach bliskich, by kontrolować stan pomnika i obecnych na nim ozdób.

PGKiM Turek wystosował dodatkowy apel do rodziców z dziećmi. Administratorzy proszą, by w czasie tak wysokich temperatur rodzice zwracali podwójną uwagę na swoje pociechy. Dzieci nie powinny w tym czasie zapalać zniczy, ani samotnie wędrować między alejkami cmentarza.