Każdego roku policjanci przeprowadzają rutynowe kontrole na polskich drogach. W ramach akcji Zapnij Pasy funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Turku udali się na okoliczne drogi, by sprawdzić, jak kierowcy stosują się do obowiązku zapinania pasów.

Bilans kontroli z 10 lipca

Policjanci przeprowadzali akcję Zapnij Pasy 10 lipca w sobotę. W ciągu kilku godzinnej akcji zatrzymano 88 losowych pojazdów. W efekcie odnotowano aż 10 przypadków, kiedy pasy nie były zapięte. Co ciekawe, 9 na 10 przypadków stanowili kierowcy.

Śmiertelność wypadków w Polsce jest bardzo duża. Przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim niezapięte pasy. Niezabezpieczeni pasażerowie w czasie wypadku są w aucie jak zapałki w pudełku — mogą latać z jednej strony na drugą. To straszne, że mimo tak dużej ilości makabrycznych wypadków kierowcy i pasażerowie nadal lekceważą obowiązek zapinania pasów. A przecież stawką jest życie — nasze i naszych bliskich.

Zapnij Pasy — ocal życie

Wielu kierowców utrzymuje, że woli umrzeć, niż zostać ciężko rannym i potrzebować stałej pomocy w dalszym życiu. Zdajemy sobie sprawę, jak to brzmi. Chcieliśmy natomiast rozwiać mit, jakoby niezapięcie pasów zapewniało łagodne przejście w ramiona śmierci. Wiele zależy od samego wypadku. Może się okazać, że to właśnie niezapięte pasy będą powodem poważnych obrażeń, które będą powodem niepełnosprawności. Pasy wymyślono po to, by ratować życie i zmniejszać negatywne skutki wypadków. Dzięki pasom pasażerowie nie uderzą głową w przednią szybę samochodu, co prawie zawsze kończy się śmiercią lub ciężkimi obrażeniami, które rzutują na dalsze życie.

Warto również wspomnieć o poduszkach powietrznych, które są obecne we wszystkich nowszych modelach aut. Poduszka bezpieczeństwa kojarzy nam się pozytywnie, ale jej działanie nie jest tak wspaniałe, jak można oczekiwać. Poduszka powietrzna rozwija się z ogromną siłą, a siła wypadku sprawia, że pasażer uderza w twardą poduszkę z dużą mocą. I to w przypadku, gdy pasy są zapięte! Z tego powodu pasażerowie, nawet po łagodnych wypadkach, mają charakterystyczne siniaki na ciele. Zderzenia z poduszką powietrzną nikt nie wspomina miło. Natomiast brak zapiętych pasów czyni zderzenie z poduszką bezpieczeństwa bardzo niebezpiecznym. Nie zapinając pasów, narażasz siebie na niepotrzebne obrażenia lub śmierć. Czy warto ryzykować? Zdecydowanie nie.