W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku znajduje się Różowa Skrzyneczka, której zawartość przeznaczona jest dla mieszkanek miasta. Bezpłatne środki higieniczne dla kobiet w czasie menstruacji to inicjatywa, o której coraz głośniej jest w całej Polsce. W Turku pomysł ten zrealizowano dzięki pomocy finansowej radnych miasta — Pawła Kwiatkowskiego i Marcina Deruckiego.

Menstruacyjne tabu

Do niedawna wielu ludzi nie zdawało sobie sprawy, że kobiety w Polsce mogą nie mieć dostępu do menstruacyjnych środków higienicznych. Tymczasem skala tego problemu jest naprawdę wysoka i dotyczy on zwłaszcza młodych dziewczyn. Brak pieniędzy na zakup tamponów, czy podpasek to tylko jedna z przeszkód, ale najistotniejsza. Ogólnopolska inicjatywa mająca na celu zapewnienie bezpłatnych środków higienicznych dla potrzebujących kobiet ma na celu zarówno poprawę komfortu dziewcząt, jak i edukację społeczeństwa. Menstruacja jest czymś normalnym i bynajmniej nie jest powodem do wstydu.

Tymczasem w wielu domach menstruacja jest tematem tabu. Rodziny do tego stopnia zamykają się na ten temat, że pierwsza miesiączka jest uważana za coś skrajnie wstydliwego. Dziewczęta nie dość, że nie otrzymują potrzebnego im wsparcia, to jeszcze same muszą radzić sobie z krwawieniem. Dla młodej osoby zakup środków to często duży wstyd. Nie wspominając o tym, że większość dziewczynek nie ma na to pieniędzy.

Różowe Skrzyneczki w szkołach

Trwają przygotowania do umieszczenia Różowych Skrzynek w szkołach, by młode dziewczęta miały swobodny dostęp do menstruacyjnych akcesoriów. Warto wiedzieć, że w charakterystycznej skrzynce można również zostawiać własny nadmiar czystych i nieużywanych środków higienicznych: tamponów i podpasek. W ten prosty sposób można okazać własne wsparcie dla inicjatywy i dziewcząt, które takiej pomocy potrzebują.

Mamy nadzieję, że Różowych Skrzynek z bezpłatnymi środkami higieny menstruacyjnej wkrótce będzie więcej. Liczymy również na walkę społeczeństwa z niesprawiedliwym traktowaniem tematu menstruacji.