Policjanci z powiatu tureckiego niemal każdego dnia zatrzymują do kontroli kierowcę lub kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić auto pod wpływem alkoholu. Tak samo jest w innych regionach Polski i przykre statystyki nie uległy zmianie nawet po zaostrzeniu przepisów. Jednocześnie ludzie coraz chętniej sami reagują na pijanych uczestników ruchu drogowego, dokonując obywatelskich zatrzymań. Czy jest nadzieja w walce z pijanymi kierowcami?

Wysokie mandaty im nie straszne

Szeroka grupa kierowców ma za sobą co najmniej kilka podróży pod wpływem procentów, zanim ich jazda zakończy się wypadkiem lub zatrzymaniem przez policję. Stąd niektórzy myślą, że kontrola drogowa im się po prostu nie przytrafi. Niestety w wielu przypadkach to prawda, gdyż policjanci z drogówki nie są w stanie sprawdzić wszystkich kierowców.

Warto również pamiętać, że alkohol dodaje niektórym odwagi, a w stanie upojenia alkoholowego wysoki mandat to rzecz, którą na pewno nie należy się przejmować. Być może to jest powodem braku skuteczności nowych przepisów wobec nietrzeźwych kierowców.

Społeczeństwo reaguje

Polacy zbyt często mają okazję czytać o śmiertelnych wypadkach spowodowanych przez osoby nietrzeźwe. Społeczeństwo powoli zdaje sobie sprawę z realności zagrożenia tworzonego przez kierowców jadących na podwójnym gazie. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się reagować na podejrzane zachowania na drodze.

Do obywatelskiego zatrzymania doszło ostatnio w powiecie tureckim. Przejeżdżający przez małą miejscowość Kaczki Średnie zauważyli niepokojące zachowanie kierowcy poruszającego się pojazdem marki Ford. Mężczyznę zatrzymano, wzywając na miejsce policję. Okazało się, że 27-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Nieodpowiedzialnemu kierowcy grożą 2 lata więzienia. Oczywiście utracił też prawo jazdy, maksymalnie na 3 lata. Ta kara jest i tak lepsza niż wypadek, do którego ostatecznie z pewnością by doszło.

W miniony weekend policjanci zatrzymali jeszcze dwóch innych nietrzeźwych kierowców, także w obrębie powiatu tureckiego.