W kontekście zwycięskiej licytacji pt. „Dzień w Fotelu Starosty Tureckiego” podczas eventu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Pan Mateusz Osajda miał okazję na jeden dzień przejąć ster rządów w Powiecie Tureckim. Jego zaangażowanie było widoczne 20 marca, kiedy to z pasją podejmował obowiązki przydzielone mu jako tymczasowego starosty. Dariusz Kałużny, stały Starosta Turecki, wyraził swoje gratulacje dla Osajdy za udział w tej szlachetnej inicjatywie i zaprosił do wspólnej realizacji zadań zaplanowanych na ten dzień. Okazało się, że ten dzień nie miał wiele wspólnego z siedzeniem w fotelu.

Pierwszym punktem ich napiętego harmonogramu było inspekcję budowy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Wydziału Komunikacji Starostwa w Turku, który znajduje się za szpitalem na ulicy Poduchowne. Całkowite koszty tego projektu wynoszą ponad 13 milionów złotych, a zakończenie prac budowlanych jest przewidziane do końca czerwca.

Obaj starostowie pragnęli również wziąć udział w kampanii #rodzinazastepcza, którą organizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Celem tej inicjatywy jest promowanie idei rodzicielstwa zastępczego. W ramach swoich działań odwiedzili Dom dla Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich – instytucję opiekuńczo-wychowawczą.

Pan Osajda odwiedził również SP ZOZ w Turku, gdzie miał okazję porównać swoje doświadczenia z wizytą w szpitalu sprzed dekady z obecnym stanem placówki po modernizacji oddziałów. Wyraził swoje uznanie dla Samorządu Powiatu Tureckiego za przeprowadzenie dużej liczby projektów inwestycyjnych w szpitalu w Turku podczas bieżącej kadencji.