Problem z utylizacją odpadów staje się coraz większy, podobnie jak problem z nielegalnymi odpadami. Kontenery będące częścią nielegalnego handlu odpadami przybywają do Polski z zagranicy, ale nie zawsze. Odpowiedzią Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska jest akcja zorganizowana we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego i policją.

Akcja Stop nielegalnym odpadom na drogach powiatu tureckiego

W środę, 8 września, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Turku stacjonowali na najpopularniejszych trasach w powiecie tureckim. Funkcjonariusze zatrzymywali do kontroli pojazdy przewożące odpady, sprawdzając ich stan techniczny oraz cel podróży. W ten sposób policjanci mogli uzyskać informacje o tym, skąd i gdzie przewożone są odpady.

Nie podano informacji, jaki był bilans tej akcji i kiedy policjanci ponownie przystąpią do działania. Wiadomo natomiast, że podobne kontrole będą organizowane częściej.

Nielegalny handel odpadami to zagrożenie dla ludzi i środowiska

Jeśli byliście świadkami nielegalnego składowania odpadów, nie ignorujcie tego faktu. Wszelkie podejrzane wysypiska należy zgłaszać, ponieważ leży to w interesie nas wszystkich. Nielegalne składowiska odpadów są utylizowane w szkodliwy sposób. Śmieci najczęściej są podpalana lub wrzucane do rzek, co ma dramatyczne skutki dla środowiska i dla jakości powietrza, którym oddychamy. Nie warto pozwalać, by ktoś zarabiał pieniądze takim kosztem.