W ciągu ostatnich kilkunastu dni w Turku sporo się zadziało, zarówno w związku z ekologią, jak i infrastrukturą drogową. Te działania pokazują, że miasto nieustannie się rozwija, co może korzystnie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo żyjących w Turku ludzi. W jaki sposób? Zapraszamy do czytania!

Pilotażowe rondo przy Alei Piłsudskiego

Mieszkańcy Turku mogli już zauważyć nietypowe rondo u zbiegu ulic: Kolskiej, Kolskiej Szosy, Legionów Polskich i Piłsudskiego. Rondo działa od niedzieli 14 listopada i jest wersją próbną ronda, które ma w tym miejscu stanąć w najbliższej przyszłości. Najbliższe dni będą testem dla tego rozwiązania, którego głównym celem jest zwiększenie przepustowości i bezpieczeństwa na drodze.

Okolica jest nieco bardziej skomplikowana, niż inne ulice, na których wybudowano ronda. Zazwyczaj to rozwiązanie świetnie się sprawdza, ale w przypadku skrzyżowania przy Alei Piłsudskiego mamy do czynienia z naprawdę wzmożonym ruchem. Do tego dochodzą duże liczby pieszych, głównie młodzieży, która zmierza do szkoły lub z niej wraca. Rondo pilotażowe ma pomóc w określeniu, jak duże korzyści w praktyce przyniesie przebudowa kłopotliwego skrzyżowania.

Nowe drzewa w Turku

Każda akcja związana z sadzeniem drzew to wiadomość warta uwagi. Bezmyślne wycinki sprawiły, że w wielu miastach w Polsce latem nie da się wytrzymać. Zmian klimatyczne również postępują z braku naturalnej bariery, jaką są właśnie drzewa i roślinność. Kilka nasadzeń niestety nie zniweluje szkodliwego wpływu człowieka na środowisko, ale z pewnością przyniesie pozytywny skutek.

Październik i listopad upłynęły w Turku pod znakiem nowych nasadzeń. W sumie miasto zyskało 230 nowych drzew. W piątek, 12 listopada zakończono tegoroczne prace. Przy Alei Solidarności posadzono 30 klonów, które w przyszłości będą przepiękną barierą oddzielającą osiedle mieszkaniowe od ulicy.

Liczymy na to, że w przyszłym roku również pojawią się podobne akcje. Jeśli coś ma realny wpływ na komfort życia mieszkańców miast, to są to właśnie drzewa i szeroko pojęta zieleń. Nie ławeczki i betonowe place, a odrobina czystej i pięknej natury, dzięki której możemy naprawdę odpocząć.