Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w wypadkach samochodowych są niezwykle ważne. W sezonie wiosenno-letnim nie brakuje wypadków z udziałem pieszych, motocyklistów i rowerzystów, dlatego warto wiedzieć, jak można pomóc.

Zadbaj o bezpieczeństwo i wezwij pomoc

W pierwszej kolejności zadbanie o swoje własne bezpieczeństwo jest niezwykle istotne. Upewnij się, że jesteś w bezpiecznym miejscu i zabezpiecz obszar wypadku, używając sygnalizacji świetlnej i oznakowania. Jak najszybciej powiadom odpowiednie służby ratunkowe, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Podaj dokładne informacje o wypadku i lokalizacji. Spokojnie oceń sytuację. Jeśli poszkodowani są przytomni i nie ma natychmiastowego zagrożenia, staraj się utrzymać ich w bezpiecznej pozycji i nie przemieszczać. Jeśli istnieje ryzyko pożaru lub inne niebezpieczeństwo, ewakuuj poszkodowanych.

W miarę możliwości udziel pierwszej pomocy, takiej jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) w przypadku zatrzymania akcji serca lub udzielanie pomocy w krwawieniach. Jeśli nie jesteś przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy, staraj się nie przekraczać swojej wiedzy i umiejętności.