Ostatnie dni były dla mieszkańców Turku niezwykle aktywne. Począwszy od uroczystości religijnych, na zawodach sportowych skończywszy. Miasto nie pozwala się nudzić! Dowiedzcie się, co działo się w Turku w minionym tygodniu.

Uroczysta procesja Bożego Ciała

Boże Ciało jest jednym z najbardziej widowiskowych katolickich świąt. Wszystko przez procesję ulicami miejscowości, misternie przygotowane ołtarze i wielu uczestników. W Spycimierzu od około 200 lat procesje Bożego Ciała są jeszcze bardziej widowiskowe. Wszystko przez kwietne dywany, biegnące od kościoła do końca ulicy. Niesamowitą, imponującą ozdobę przygotowują sami mieszkańcy miejscowości, wykorzystując w tym celu kredę (dla zrobienia szkicu), płatki kwiatów, a także ziemię i kawałki kory. Ta oryginalna tradycja uznawana jest za coś niezwykle pięknego. Do tego stopnia, że w zeszłym roku kwietne dywany wpisano na Listę UNESCO jako kulturowe dziedzictwo niematerialne. Istotnie, wzorzyste dywany z kwiatów prezentują się naprawdę wyjątkowo, a jednocześnie symbolizują swego rodzaju ulotność. Kwietne dywany można podziwiać w Spycimierzu każdego roku.

Występy artystyczne i zawody sportowe

W ostatnich dniach obchodzono również stulecie istnienia szkoły w Chlebowie. Szkoła Podstawowa powstała w szczególnie trudnych dla kraju czasach. Nauczyciele i uczniowie odpowiedzialni za przygotowanie występów artystycznych z okazji urodzin szkoły, nawiązali właśnie do tamtych czasów, przez co występy stały się szczególnie interesujące. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zaproszeni goście spisali się na medal, podobnie jak występujący uczniowie.

Warto wspomnieć również o wydarzeniach sportowych, które miały miejsce w Turku. W sobotę zorganizowano mecze rozgrywane przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Było na co popatrzeć! A już niedługo rozpoczną się zawody gminne, w których udział wezmą kolejne zespoły strażaków. A skoro o sporcie mowa, weekend w gminie Turek upłynął również pod znakiem rowerowego rajdu. Trasa wynosiła prawie 30 kilometrów, a wydarzenie zorganizowała lokalna policja. W rajdzie uczestniczył sam wójt gminy. Mimo upalnej pogody rowerzyści ukończyli rajd i mieli okazję odpocząć i zjeść kiełbaskę z ogniska u celu podróży.