Opłaty za śmieci chyba jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Postępujący wciąż konsumpcjonizm i brak jakiegokolwiek umiaru producentów, którzy patrzą jedynie, aby jak najwięcej zarobić jak najniższym kosztem, przyczyniają się do zaśmiecania planety. Jak na razie płacimy za to my: osoby, które praktycznie nie mają wpływu na ilość produkowanych śmieci. Niektórzy, chcąc ograniczyć swoje opłaty za śmieci, zadeklarowali kompostowanie odpadów bio.

Urzędnicy będą sprawdzać, czy mieszkańcy Turku mają kompostowniki

Deklaracje dotyczące odpadów spędzają sen z powiek wszystkim zarządcom budynków wielorodzinnych oraz właścicielom domów jednorodzinnych. Wiele osób gubi się w zasadach segregacji odpadów, a jakaś część wciąż nie chce dostosować się do tych zasad. Tym razem jednak kontrola będzie dotyczyła wyłącznie kompostowników.

Jeśli zadeklarowałaś/eś posiadanie i korzystanie z kompostownika, przysługuje Ci ulga w opłatach za śmieci. Zarząd miasta postanowił sprawdzić, czy deklaracje mieszkańców pokrywają się z rzeczywistością.

Jeśli masz kompostownik, ale z niego nie korzystasz, ulga natychmiast zostanie cofnięta. O następną będzie można ubiegać się dopiero za pół roku. Tak samo jest w przypadku osób, które zadeklarowały obecność zbiornika na bioodpady, którego w rzeczywistości nie mają.

Zdemaskowanie śmieciowych oszustów nie wiąże się z dodatkową karą pieniężną. Warto również pamiętać, że mieszkańcy Turku mają obowiązek wpuścić przedstawicieli urzędu na kontrolę. W przeciwnym razie także stracą prawo do ulgi.

Urzędnicy z kolei są zobowiązani do zrobienia szczegółowej dokumentacji, czyli zdjęć samego kompostownika i znajdujących się w nim odpadów.

Jak duża ulga za kompostowanie śmieci?

Osoby posiadające kompostownik i korzystające z niego, mogą liczyć na zniżkę w wysokości 1,5 zł od osoby miesięcznie. W związku z tym, jeśli w gospodarstwie domowym jest zameldowanych kilka osób, ulga za odpady jest raczej mikroskopijna. To jednak zawsze coś, a kompostowanie odpadów biodegradowalnych ma szereg innych plusów.