Powoli zbliżamy się do końca 2021 roku, który, mimo licznych nadziei, wcale nas nie rozpieszczał. Powody do narzekania mają również wielkopolscy rolnicy, którzy zmagali się z suszą. Według oficjalnych raportów susza dotknęła praktycznie całe województwo.

Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina o odszkodowaniach

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego mógł skorzystać z wygodnej aplikacji, by wysłać wniosek o oszacowanie strat spowodowanych tegoroczną suszą. Wnioski można było składać do 15 października.

O wysokości rekompensaty decyduje Wielkopolska Izba Rolnicza. Właściciele gospodarstw rolnych dotkniętych stratami w zeszłym roku mogli liczyć na wsparcie w wysokości od 500 zł do 1200 zł za hektar. Na razie nie wiadomo, jak duże będą odszkodowania w tym sezonie.

To dobrze, że rolnicy mogą liczyć na wsparcie, w przypadku gdy plony okazały się zbyt małe. Według oficjalnych raportów w czasie suszy najbardziej ucierpiały uprawy kukurydzy, rzepaku, zbóż jarych i zbóż ozimych.

Jakie prognozy na przyszły rok?

Rolnicy mogą sprawdzać aktualne prognozy związane ze zjawiskiem suszy w sieci. Dostępne są strony, które na bieżąco aktualizują informacje. Dzięki temu właściciele gospodarstw rolnych będą wiedzieli, czego można się spodziewać.

Jak na razie nie wiadomo, jakie będzie lato 2022. W związku z wyraźnymi konsekwencjami ocieplenia klimatu możemy spodziewać się wszystkiego: zarówno suszy, jak i powodzi. Czasy, w których pogoda w Polsce była przewidywalna i umiarkowana właśnie minęły.