Każdy uczeń, obecny i dawny, chciałby, aby lekcje w szkołach były ciekawe i stawiały przede wszystkim na praktykę. Przyznajcie sami, że nudnej i mało zrozumiałej przez to teorii jest w polskich szkołach zdecydowanie za dużo. Tymczasem Szkołę Podstawową nr 4  w  Turku odwiedził Karol Fornalczyk: pasjonat i miłośnik przyrody.

Nic nie działa jak profesjonalny sprzęt

Karol Fornalczyk dokonał wszelkich starań, by zamienić salę gimnastyczną w dziki teren przyrodniczy. Odziany w siatkę maskującą tłumaczył dzieciom, jak wielką cierpliwością trzeba się wykazać, chcąc uchwycić na fotografii dzikie ptactwo. Prywatnie pan Karol jest miłośnikiem ptaków i od lat zajmuje się ich fotografowaniem.

Dzieci uczestniczące w zajęciach z prawdziwym wielbicielem przyrody mogły nie tylko zarazić się pasją do fotografowania. Przede wszystkim zrozumieć, dlaczego przyrodę należy szanować i jak należy zachowywać się w domu dzikich zwierząt.

Przyrodnik przyniósł ze sobą sprzęt fotograficzny i wszystkie gadżety, których używa, realizując swoją pasję. Zafascynowane profesjonalnym sprzętem dzieci przepadły z kretesem i nie trzeba było ich zachęcać do słuchania.

Dlaczego młodzież zachowuje się źle?

Przy okazji fantastycznej lekcji przyrody, która zostanie w pamięci dzieci na długo, warto powiedzieć kilka słów o tym, jak poważne konsekwencje ma wyłączne pakowanie w maluchy suchej wiedzy. Zapracowani rodzice resztki czasu poświęcają, by pomóc dziecku w nudnych zadaniach z matmy, a na zabawę niestety już nie wystarcza.

W efekcie tego wszystkiego mamy młodzież, która wyrecytuje wszystkie prawa fizyki, ale nie będzie wiedziała, jak zorganizować sobie czas i życie. A niewiedza wywołuje lęk i złość. I może odbiegliśmy bardzo od lekcji przyrody, ale na jej przykładzie chcieliśmy pokazać, że dzieci i młodzież potrzebują uwagi, zrozumienia i rozmowy. Czasami warto odpuścić kolejny seans zatrważających wiadomości w telewizji. Zamiast tego lepiej pogadać z dzieckiem, zaciekawić je i pokazać, że świat może być fajnym miejscem.

Jeśli rozbudzimy w dziecku chęć do rozwijania pasji, mamy większe szanse na to, że zostanie kimś wybitnym, niż w przypadku, gdy zmuszamy je do zbierania samych piątek w szkole.