Miasto Turek zdecydowało się wystawić na sprzedaż aż 3 działki w centrum. Działki są zabudowane, a znajdujące się na nich budynki noszą znamiona zabytków. W związku z tym zagospodarowanie działek będzie dość kosztowne i bardziej skomplikowane, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Chętni na zakup jednej z działek w centrum mają czas do 22 kwietnia.

Budynki objęte ochroną konserwatorską

Ochrona konserwatorska w teorii jest szansą na ocalenie zabytkowych budynków przed zniszczeniem w postaci ignoranckich remontów. W praktyce jednak odpowiednia renowacja zabytkowego budynku wiąże się z wyższymi kosztami i koniecznością dostosowania planu remontu do wytycznych konserwatora. Te zobowiązania zniechęcają wiele osób prywatnych i wielu inwestorów.

W praktyce wiele wspaniałych budynków niszczeje, ponieważ nikt nie chce podjąć się wyzwania renowacji i poniesienia wszystkich kosztów remontu. Można więc odnieść wrażenie, że w niektórych przypadkach warto byłoby zrezygnować z ochrony konserwatorskiej, by zwiększyć szansę na renowację niszczejących budynków, od lat niemogących doczekać się kupca.

Czy ulga Pałacyk Plus będzie wystarczającą zachętą?

W Polsce od jakiegoś czasu działa inicjatywa Pałacyk Plus, która ma być zachętą i wsparciem dla inwestorów, którzy podjęli się odnowienia budynków zabytkowych. Ulga jest tak korzystna, że spotkała się z licznym sprzeciwem. W związku z tym od 2023 roku przestanie istnieć. Czy rząd wymyśli alternatywę? Trudno powiedzieć, jednak wiele wskazuje na to, że koszty modernizacji budynków zabytkowych w dłuższej perspektywie nie zmaleją.

Zabudowane działki w Turku, które wystawiono na sprzedaż, są jednak bardzo atrakcyjne. Wśród ofert znajdują się 2 Domy Tkaczy oraz budynek naprzeciwko Domu Strażaka. Dwie pierwsze oferty mają cenę wywoławczą wynoszącą około 220 tys. zł. Z kolei ostatnia propozycja jest droższa i kosztuje 450 tys. zł. Jeśli ktoś ma na te miejsca pomysł i pieniądze, ostatecznie może obrócić wszystkie wydatki w korzyść. Jak będzie, przekonamy się 29 kwietnia, kiedy zakończy się przetarg. Inwestorzy mają czas do 22 kwietnia na wpłacenie zaliczek.