Podczas konferencji prasowej w Koninie, Ryszard Bartosik – pełniący obowiązki wiceministra rolnictwa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – skrytykował postępowanie działaczy Koalicji Obywatelskiej. W swoim wystąpieniu, Bartosik określił działania Michała Kołodziejczaka i Tomasza Nowaka jako haniebne oraz oskarżył ich o celowe podgrzewanie atmosfery w czasie kampanii wyborczej.

Kołodziejczak i Nowak spotkali się z mieszkańcami Brzeźna i Gozdowa w celu omówienia planowanej budowy linii kolejowej Turek-Konin. Wiceminister Bartosik wyraził niezadowolenie z tego spotkania, twierdząc, że działacze Koalicji Obywatelskiej wykorzystują sprawy dotyczące społeczności lokalnych do zdobycia dodatkowych głosów.

Na konferencji, która odbyła się przy nowo wybudowanym dworcu kolejowym w Koninie, wiceminister Bartosik wyraził nadzieję na powstanie podobnej infrastruktury w Turku. Zaznaczył jednak, że nie musi być ona tak okazała jak ta w Koninie, ale jest potrzebna. Przywoływał przy tym niedawne spotkania działaczy KO z mieszkańcami Gozdowa i Brzeźna. Bartosik podkreślił, że obywatele tych miejscowości sprzeciwiają się budowie nowej linii kolejowej, co według niego jest wykorzystywane przez działaczy KO do zdobycia poparcia.

Wiceminister Bartosik apelował do Kołodziejczaka i Nowaka o powstrzymanie się od podgrzewania atmosfery. Jego zdaniem, nawet jeśli dzięki temu działacze KO zdobędą kilka głosów więcej, to gra nie jest warta świeczki. Zwrócił uwagę, że nie jest to odpowiedni czas na tego typu dyskusje, szczególnie w miejscach, gdzie mieszkańcy są przeciwni planowanej inwestycji.