Proces kwalifikacji wojskowej w powiecie tureckim został oficjalnie zainaugurowany. Początek tego procesu zaplanowano na 5 lutego, a zakończenie przewiduje się na 27 lutego. Kwalifikacja ta skierowana jest przede wszystkim do mężczyzn, którzy niedawno obchodzili swoje dziewiętnaste urodziny.

Główne osoby odpowiedzialne za inaugurację kwalifikacji wojskowej w Powiecie Tureckim to Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Adam Nawrocki, który jest szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie, lekarz Wacław Bednarek oraz porucznik Robert Maas. Do grona organizatorów zaliczyć należy także pracowników samorządu powiatowego, którzy odpowiedzialni są za przygotowanie i realizację tego procesu.

Kwalifikacja odbywa się w budynku B I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, położonym przy ulicy T. Kościuszki. Osoby zainteresowane ochotniczą służbą wojskową mogą zdobyć tam wszelkie niezbędne informacje. W trakcie kwalifikacji istnieje także możliwość składania wniosków do Terytorialnej Służby Wojskowej. Głównym celem procesu kwalifikacji jest ocena zdolności fizycznych i psychicznych osób powołanych do czynnej służby wojskowej.