We wtorek odbyła się konferencja Radnych PSL. Uczestnicy skupili się także na kwestii pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego w Turku. Dla przypomnienia, w zeszłym roku, decyzją rządu, obniżono pensję osób pracujących z osobami w szkołach specjalnych.

Obniżenie dodatków do pensji, a pracy tyle samo, co zawsze

Nową ustawę, w wyniku której nauczyciele specjalni otrzymują niższe pensje, zatwierdzono w czerwcu zeszłego roku. Takie postępowanie wytłumaczono kryzysem związanym z pandemią. Dodatkowo argumentowano, iż dzięki temu będzie można zapobiec zwolnieniom, a dzieci nie będą narażone na dodatkowe trudności z tego tytułu.

Szkoda, że w innych sektorach nie oszczędza się z takim zapałem. Obecnie sytuacja wygląda trochę tak, że bardziej opłaca się nie pracować w ogóle, niż stale podnosić swoje kwalifikacje i pracować na pełen etat.

Praca w szkołach specjalnych nie należy do najłatwiejszych. Istotnym faktem jest również opłacenie wymaganych szkoleń i warsztatów, które są konieczne do uprawiania zawodu. Sama praca również jest ciężka i z powodu pandemii nie ubyło obowiązków. Jak zatem można ot tak obniżyć ludziom pensje, tłumacząc to problemami samorządowych budżetów? Ciężko znaleźć rozsądną odpowiedź na to pytanie.

Radni PSL protestują przeciwko obniżeniu pensji nauczycieli

Podczas wtorkowej konferencji Radni PSL poinformowali, że nie zamierzają godzić się z niższymi pensjami dla nauczycieli. Mariusz Seńko uznał obniżenie pensji za skandal, a argumenty za nierzetelne i niemające potwierdzenia w rzeczywistości. Radni zapowiedzieli przygotowanie projektu uchwały, którego celem będzie przywrócenie godnych pensji dla pracowników SOSW.