Lato zmierza ku końcowi i warunki na ćwiczenia strażackie są wręcz idealne! W związku z tym 15 września strażacy z województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego rozpoczęli ćwiczenia. Akcja Woda 2021 została przeprowadzona w powiecie konińskim, gdzie 11 lat temu doszło do potężnej powodzi.

Akcje powodziowe w powiecie konińskim

Mijające lato 2021 w Polsce nie należało do najłaskawszych, ale i tak mieliśmy dużo szczęścia. Polsce nie towarzyszyły gigantyczne pożary, obyło się również bez zagrażających życiu ludzi powodzi. Nie oznacza to jednak, że takie zjawiska nie wystąpią w przyszłym sezonie letnim. W związku z tym około 300 strażaków z kilku polskich województw uczestniczyło w Akcji Woda 2021.

Ćwiczenia rozpoczęto w środę 15 września i zakończono dzień później. Zadaniem strażaków była ewakuacja ludzi z terenów zagrożonych, odpompowywanie wody, umacnianie wałów przeciwpowodziowych i czynności zapobiegające negatywnym skutkom powodzi.  W akcji, oprócz strażaków, udział wzięły również wozy i sprzęt strażacki. Wykorzystano około 100 egzemplarzy sprzętu strażackiego, między innymi sprzęt pływający i pompy wodne.

Scenariusz ćwiczeń był swego rodzaju odtworzeniem wydarzeń z 2010 roku. Wtedy w powiecie konińskim walczono z poważną powodzią. Konieczna była ewakuacja mieszkańców zajmujących tereny wokół Śluzy Morzysław. Strażacy walczyli między innymi z zablokowanymi drzwiami śluzy.

Strażacy jako pierwsi walczą ze skutkami powodzi

W tym roku w Polsce również pojawiły się powodzie o małym zasięgu. Mieszkańcy podtopionych regionów musieli zmagać się z zalanymi piwnicami, a strażaków wzywano w tym celu kilkaset razy. Powódź często idzie w parze z połamanymi wskutek nawałnic drzewami i koniecznością ewakuacji ludzi z terenów najbardziej zagrożonych zalaniem, do czego w tym roku na szczęście nie doszło.

Łagodne powodzie lata 2021 również były niebezpieczne, szczególnie dla osób, które nie zachowały ostrożności. W wyniku wezbranej wody zmarła jedna osoba.

Jeśli zaś chodzi o ćwiczenia strażaków, podobne akcje odbywają się na terenie różnych województw kilka razy w roku.