Ewa Kopacz, była premier i obecna wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, podczas jej wizyty we wschodniej Wielkopolsce, potwierdziła istotność miast Konin, Turek i Koło dla regionu. Zaznaczyła również, że przed obszarem tym stoją liczne wyzwania związane z transformacją energetyczną. Szczegóły tej wizyty zostały udostępnione po odbyciu spotkań 28 maja.

Podczas pobytu w Turku, Ewa Kopacz miała okazję na rozmowę z burmistrzem miasta, Romualdem Antosikiem. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie zdobywania środków z funduszy unijnych. W ramach swojej wizyty, Kopacz odwiedziła także najstarszą czynną aptekę w Turku oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Nie tylko zwiedziła tam wystawę, ale również miała możliwość spotkania się z seniorami zamieszkującymi miasto.

W swoim harmonogramie wyjazdu, znalazł się również czas na odwiedzenie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie mogła podziwiać słynne witraże. Kopacz wyraziła swoją wiarę, że dzięki finansowemu wsparciu z Unii Europejskiej, region ten ma szansę na dynamiczny rozwój, podobnie jak reszta Wielkopolski. To były jej refleksje po zakończeniu wizyty.

Ewa Kopacz miała również okazję do osobistego kontaktu z mieszkańcami Turku podczas spaceru deptakiem 650-lecia, który pozwolił jej na bliższe obserwacje rozwoju miasta.