W niewielkiej miejscowości w powiecie tureckim kilka lat temu zamknięto szkołę z bogatą historią. Nie jest to nic niezwykłego, gdyż w Polsce co jakiś czas zamyka się szkoły, które nie są już potrzebne ze względu na brak uczniów. Jednak zamknięta szkoła w Krwonach jest dla mieszkańców tak istotna, że nie dopuszczono, by budynek niszczał.

Wzruszająca inicjatywa na rzecz szkoły w Krwonach

Opuszczone budynki w Polsce przeważnie są skazane na stopniowe popadanie w ruinę. Taki sam los miał spotkać starą szkołę w Krwonach, którą ostatecznie zamknięto kilka lat temu. Była to smutna wiadomość dla mieszkańców miejscowości, którzy wiązali z budynkiem wiele wspaniałych wspomnień. Szkoła jest tak wyjątkowa, że opustoszałym budynkiem zaopiekowały się aż trzy lokalne fundacje.

Dawna szkoła w Krwonach prezentuje się obecnie przepięknie, ponieważ budynek został odnowiony ze środków pozyskanych przez fundacje. Wnętrza zagospodarowano na potrzeby rozmaitych zajęć, które regularnie się odbywają. I chociaż nie funkcjonuje tu już szkoła jako taka, to sale wciąż wykorzystuje się w celach edukacyjnych. Prowadzone tutaj zajęcia są ciekawym urozmaiceniem nauczania w innych okolicznych placówkach edukacyjnych.

Zagospodarowane wnętrza szkoły w Krwonach są również przeznaczone dla dorosłych mieszkańców miejscowości i okolic. Można tu przyrządzić konfitury, upiec chleb i wykonać wiele innych prac, które przekładają się na praktyczne korzyści dla mieszkańców.

Mural upamiętniający uczniów z 1967 roku

O szkole zrobiło się głośno w momencie odsłonięcia pamiątkowego muralu na odnowionej ścianie szkoły. Mural jest wiernym odzwierciedleniem zdjęcia przedstawiającego uczniów i nauczycieli w roku 1967. Trzeba przyznać, że mural pięknie zdobi szkołę i jest wspaniałym sposobem na upamiętnienie tego ważnego dla mieszkańców miejsca. Mamy nadzieję, że budynek będzie służył mieszkańcom jeszcze wiele lat. Kto wie, być może kiedyś szkoła ponownie zostanie otwarta?