We wtorek, Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska ogłosiła, że rząd przeznaczy 2 miliardy złotych na innowacyjny program OZE (odnawialne źródła energii) dla branży ciepłowniczej. Informacje dotyczące składania wniosków będą dostępne od 16 kwietnia.

Podczas konferencji prasowej Hennig-Kloska ujawniła szczegóły nowego programu finansowanego przez Europejski Fundusz Modernizacyjny. Dotacje pokryją do 50% kwalifikowalnych kosztów i mają na celu wspieranie przedsiębiorców dostarczających systemowe rozwiązania ciepłownicze. Zdaniem ministra, z programu mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstwa komunalne.

Minister dokładnie wyjaśniła, że z zamierzonych 2 mld zł, 1,43 mld to dotacja, natomiast pozostałe 0,57 mld zł to pożyczka. Hennig-Kloska podkreśliła, że beneficjentami środków będą mogły być podmioty inwestujące w pompy ciepła, geotermię bez kogeneracji oraz magazyny energii, służące do kumulacji energii bez obciążania systemu.

Minister zastrzegła, że każdy program będzie zaprojektowany tak, aby optymalizować sieci i magazynować energię. Dodatkowo, zasugerowała, że nabór wniosków rozpocznie się 16 kwietnia i potwierdziła, że planowany zakres programu obejmuje 900 MW mocy cieplnej.

Wiceminister Klimatu i Środowiska, Urszula Zielińska, określiła go jako pierwszy w pełni ekologiczny program dla sektora ciepłowniczego. Według niej, inicjatywa ta pomoże rozwiązać problem braku inwestycji w ciepłownictwo. Zielińska podkreśliła, że program umożliwi małym i dużym firmom ciepłowniczym korzystanie z odnawialnych źródeł energii.