Na wszystkich boiskach Orlik w mieście Turek, rozpoczynając od 31 lipca 2023 roku, przystąpiono do prac konserwacyjnych, głównie polegających na odnowieniu sztucznej murawy, stanowiącej nawierzchnię tych obiektów. Sztuczna trawa, z której składa się nawierzchnia boisk Orlik, to połączenie syntetycznej trawy oraz granulatu gumowego – oba elementy mają niebagatelne znaczenie dla właściwej struktury nawierzchni.

Podczas użytkowania boisk Orlik, granulat jest regularnie wynoszony pod butami osób korzystających z tych obiektów. Jest to naturalny proces, jednak kluczowe jest, aby ilość granulatu nie zmniejszyła się do zbyt niskiego poziomu. Niewystarczająca ilość granulatu mogłaby bowiem doprowadzić do uszkodzenia trawiastych części nawierzchni. W celu zapobiegania temu zjawisku, władze miasta Turku regularnie przeprowadzają prace konserwacyjne na tych obiektach.

Prace te właśnie rozpoczęły się na wszystkich trzech miejskich Orlikach w Turku. Przy Szkole Podstawowej nr 5 na ulicy Wyszyńskiego murawa jest czyszczona, podobne prace czekają również drugi obiekt „Piątki” przy Osiedlu Wyzwolenia. Tu jednak dodatkowo, po zakończeniu czyszczenia, zostanie dosypane nowe ziarno granulatu. Dodatkowo na sąsiednich terenach będzie prowadzona naprawa poliuretanowej nawierzchni boiska i placu zabaw. Prace porządkowe przewidziano też na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 4 – tutaj również będzie czyszczona murawa i uzupełniany brakujący granulat.

W ramach prac konserwacyjnych planowane jest m.in. rozsypanie dwóch ton gumowego granulatu na jednym boisku przy „Czwórce”, aby przyczynić się do optymalnego stanu sztucznej trawy.