Zdaje się, że Prokuratura Okręgowa z Poznania przeprowadzi dochodzenie dotyczące kontraktu zawartego pomiędzy Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu a PKP Polskie Linie Kolejowe na temat planów budowy kolejowego odcinka Turek-Konin. Informacje te przekazał dzisiaj Leszek Staszak, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Gminy w Krzymowie, podczas spotkania konsultacyjnego zorganizowanego w Brzeźnie przez firmę Multiconsult, PKP Polskie Linie Kolejowe i Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Protest przeciwko planom budowy: mieszkańcy mogą przykuć się do kaloryferów w ministerstwie

Właśnie dziś odbyło się ostatnie ze spotkań konsultacyjnych organizowanych w Brzeźnie, które miały na celu omówienie planowanej budowy linii kolejowej łączącej Turek z Koninem. Debatowanie było wyjątkowo emocjonalne, ponieważ na początku zgromadzeni mieszkańcy nie zamierzali słuchać wystąpień reprezentantów firmy Multiconsult, co trwało blisko pół godziny. Mieszkańcy byli zdecydowani w swojej niechęci do budowy linii kolejowej w pobliżu ich domów. Wyrażali swoje oburzenie, twierdząc, że nie mają możliwości wyrażenia swojego zdania i zarzucając organizatorom brak prawdziwych konsultacji.

Mieszkańcy zadawali wiele pytań dotyczących projektu, między innymi o ilość domów, które będą zlokalizowane w odległości 100 metrów od planowanej linii kolejowej oraz o ilość budynków do wyburzenia. Zarzucali organizatorom brak uwzględnienia realiów oraz podkreślali, że wiele domów jest jeszcze w trakcie budowy. Wielu z nich wzięło kredyty na budowę domów, które teraz utracą na wartości. Mieszkańcy wyrazili gotowość do podjęcia wszelkich działań mających na celu zablokowanie budowy, włącznie z protestem w Warszawie i przykuciem się kajdankami do kaloryferów w ministerstwie.