Mieszkańcy powiatu turkowskiego nie mają do swojej dyspozycji kąpielisk strzeżonych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, co nie zmienia faktu, że na okolicznych plażach należy uważać podwójnie. Czy istnieje szansa, że w przyszłym sezonie na plażach powiatu pojawią się ratownicy? Nie wiadomo.

Nieprzygotowane plaże powiatu turkowskiego

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca lipca. Sezon kąpielowy trwa w najlepsze i nie inaczej jest w powiecie turkowskim, gdzie już wkrótce pojawią się kolejne grupy plażowiczów. W ostatnim tygodniu kąpieliska nie były przepełnione z powodu brzydkiej pogody, co za chwilę się zmieni, gdy do Wielkopolski dotrze kolejna fala upałów. Mimo niewątpliwie dużego zainteresowania lokalnymi plażami nie zadbano o to, by wyznaczyć przynajmniej jedno strzeżone kąpielisko. Urzędnicy tłumaczą, że kwestie kąpielisk skomplikowała pandemia. W minionych dwóch latach pozmieniały się przepisy, a tegoroczny sezon, wolny od obostrzeń, poniekąd zaskoczył władze regionu. W związku z tym nie wyznaczono pieniędzy na przygotowanie i ochronę kąpielisk. Powiat zmaga się również z problemem obecnym w innych częściach Polski — brakiem ratowników. Wpływ na to również mają przepisy, które całkowicie zniosły stanowisko młodszego ratownika.

Plaża strzeżona, dlaczego o nią trudno?

Wbrew pozorom, zorganizowanie plaży strzeżonej, nie jest takie proste. Nie wystarczy zatrudnić ratowników, konieczne jest również całkowite dostosowanie się do przepisów, w tym wytycznych samego sanepidu. Konieczne są badania z pomyślnym wynikiem, załatwienie przenośnych toalet i zatrudnienie co najmniej dwóch ratowników. Gmina nie chce wydawać na to pieniędzy, twierdząc, że plaże przyciągają głównie osoby spoza gminy. Nie wiadomo więc, czy w przyszłym roku pojawi się chociaż jedno strzeżone kąpielisko. Gmina jest chętna do współpracy z osobami prywatnymi. Jeśli ktoś chciałby bezpłatnie wynająć wybrane kąpielisko, mógłby to zrobić za darmo, inwestując w przygotowanie plaży do użytku. Być może znajdą się chętni na przyszły rok. Tymczasem obecnie plażowicze muszą zachować podwójną ostrożność, co jest zalecane także, gdy na plaży znajdują się ratownicy.