Do niecodziennej interwencji doszło w małej miejscowości Kalinowa, leżącej na terenie gminy Turek. W wyniku prawdopodobnego podpalenia, w płomieniach stanęło blisko 120 balotów słomy. Akcja gaśnicza, w której brało udział aż 26 strażaków, trwała niemalże pięć godzin.

We wtorek 2 stycznia, tuż przed północą, straż pożarna otrzymała zgłoszenie o wybuchu pożaru. Szybko zareagowano i na miejsce skierowano jeden zastęp z Komendy Powiatowej PSP w Turku. Wsparcie nadeszło również od czterech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Turek, a mianowicie: Cisewa, Kowali Księżych, Chrząblic oraz Kalinowej. Łączna liczba zaangażowanych w akcję strażaków wyniosła 26 osób.

Właściciel zmagających się z ogniem balotów próbował samodzielnie ugasić płomienie, jednak jego starania okazały się bezskuteczne. Działania straży pożarnej skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu ognia oraz późniejszym monitorowaniu sytuacji w celu uniknięcia ponownego wybuchu pożaru. Niestety, mimo wysiłku strażaków, zniszczeniu uległo około 120 balotów słomy.

Zgromadzone na miejscu dowody sugerują, że prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Sprawca tego czynu pozostaje na razie nieznany.