W sobotę 28 sierpnia odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Kronik dla Województwa Wielkopolskiego. To konkurs organizowany przez władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych kierowany do druhów zajmujących się tworzeniem kronik z działalności lokalnych zastępów straży pożarnej. W ogólnopolskim konkursie udział wezmą również druhowie z powiatu tureckiego!

Kroniki strażackie — pamiątka dla przyszłych pokoleń

Praktycznie każdy dzień pracy strażaka jest pełen wyzwań. Nieważne, czy akcją jest uratowanie kota na drzewie, czy gaszenie szalejącego ognia — strażak zawsze ratuje to, co jest dla ludzi najcenniejsze. W związku z tym tematów dla kronikarzy nie brakuje. W Ogólnopolskim Konkursie Kronik nie chodzi wyłącznie o fakt, o czym opowiada dany zapis, ale JAK opowiada. Jury zwraca uwagę między innymi na merytorykę, styl pisania, autentyczność i poprawność językową. Do tego dochodzą ilustracje! Kroniki strażackie to prawdziwy pokaz umiejętności.

Wyróżnienie na drodze eliminacji do ogólnopolskiego konkursu niełatwo było uzyskać. Z tego powodu tym bardziej cieszy nas, że wśród laureatów znalazły się osoby z powiatu tureckiego. Wyróżnienie i przepustka do ogólnopolskiej edycji konkursu powędrowały do druhny Renaty Sochackiej, która jest odpowiedzialna za kronikę Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku. Drugie wyróżnienie otrzymał Gerard Sikora, który pisze dla Zakładowej OSP przy KWB Adamów. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i kibicujemy w kolejnej edycji konkursu!

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kronik już we wrześniu!

Laureaci wybrani w Konkursie Kronik dla województwa wielkopolskiego będą konkurować z laureatami pozostałych województw. Finał XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik odbędzie się w dniach 17-19 września. Wyniki konkursu będą rozstrzygane w Toruniu — mieście słynącym ze znakomitych pierników.

Zasady oceny prac będą mniej więcej takie same jak w eliminacjach. Konkurencja jest duża, dzięki czemu udział w konkursie jest jeszcze ciekawszy. Trzymamy kciuki za kandydatów z powiatu tureckiego!