Obecny czas jest dla ptaków bardzo ważny, ponieważ wkrótce na świat przyjdą pisklęta. Tymczasem ptasi rodzice nie mają łatwego życia w świecie tak bardzo zdominowanym przez człowieka. Na szczęście mieszkańcy Turku i członkowie lokalnych organizacji regularnie wspierają miejskie ptactwo. Tym razem zadbano o domki dla jerzyków.

Bezpieczne domki oznaczają większą liczbę ptaków

Ptaki miejskie jakoś nauczyły się żyć obok człowieka, chociaż samochody i lustrzane szyby znacznie zwiększyły ilość śmiertelnych wypadków z ich udziałem. Największym problemem pozostaje jednak brak odpowiednich miejsc do zakładania gniazd lęgowych. A bez nich nie mamy szans na pisklęta i nowe pokolenia ptaków.

Ludzie zorientowali się, że ptaki należy wspierać, dlatego jeśli widzicie, że jakaś ptasia rodzina założyła przy Waszym domu gniazdo, pozwólcie im pomieszkać tam przynajmniej do czasu, aż ptasie dzieci nauczą się latać. Można również skorzystać ze specjalnych, niedrogich budek dla ptaków, by w ten sposób zachęcać je do założenia gniazda w określonym miejscu. Takie domki pojawiły się właśnie przy budynku Liceum w Turku.

Budki dla ptaków wykonane przez więźniów

Osadzeni w zakładach karnych mają dużo czasu, by móc spożytkować swoje umiejętności twórcze. Więźniowie nierzadko wykonują fantastyczne przedmioty i aż dziwne, że zamiast własnej działalności gospodarczej wybrali kłopoty z prawem. Na pracy osadzonych skorzystały miejskie ptaki. Piękne, porządnie wykonane domki zawisły przy szkole.

Podczas montażu domków odkryto gniazdo lęgowe kawki — urządziła się w dziurze w elewacji budynku. Kiedy pisklęta wyklują się i wyfruną z gniazda, kawce zaproponuje się nowy domek na pobliskim drzewie.

Ptaki zazwyczaj chętnie korzystają z pomocy człowieka w postaci domków dla ptaków, czy miseczek z wodą do picia. To niewielki wysiłek z naszej strony, a ogromna pomoc dla uroczych i niezwykle ważnych zwierząt. Dzięki nim nasze otoczenie jest zdecydowanie piękniejsze.

Może Cię zainteresować: https://www.zwierzak.pl/papuzki-nierozlaczki-co-to-za-ptaki-i-czy-zawsze-musza-byc-we-dwie/.