Mieszkańcy bloków rzadko zwracają uwagę na kwestie oznakowania budynku, bo tym zajmuje się spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jeśli jednak tabliczka z numerem bloku i nazwą ulicy została zniszczona lub zużyła się, warto od razu zgłosić montaż nowej. To samo dotyczy właścicieli działek i domków jednorodzinnych. Za brak tabliczki znakującej można otrzymać karę grzywny.

Urzędnicy w Turku zachęcają do znakowania domów

Urząd Miejski w Turku podzielił się z mieszkańcami specjalnym oświadczeniem, w którym zachęca się ludzi do przestrzegania przepisu dotyczącego znakowania budynków. Przepis reguluje prawo geodezyjne i kartograficzne. Zapis widnieje w Art. 47b. Według niego każdy budynek w mieście powinien mieć wyraźną tabliczkę z numerem porządkowym oraz nazwą ulicy. Tabliczka powinna wisieć na frontowej ścianie budynku, oczywiście w miejscu dobrze widocznym.

Swoje tabliczki powinny mieć także budynki znajdujące się w głębi ogrodu czy osiedla. W przypadku, gdy tabliczka nie jest widoczna, bo budynek znajduje się zbyt daleko od drogi, konieczne jest zawieszenie drugiej tabliczki na bramie posesji.

Tabliczki służą bezpieczeństwu

Może się wydawać, że kara grzywny za brak zwykłej tabliczki to przesada i kolejny dowód na walkę urzędów z ludźmi. Nic bardziej mylnego. Dzięki tabliczkom wiemy dokładnie, gdzie się znajdujemy, nawet jeśli na danym osiedlu jesteśmy pierwszy raz. To istotne, jeśli w okolicy zdarzy się wypadek. Służby ratownicze, dzięki numerom na budynkach, będą mogły szybko i bez problemów dotrzeć idealnie w miejsce zgłoszenia, by jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanym.

Tabliczka z numerem i nazwą ulicy jest więc znakiem, który może przydać się w każdej chwili. Apel urzędników szczególnie dotyczy mieszkańców domków jednorodzinnych. W ten sposób nie tylko unikniemy kary grzywny lub nagany, ale zabezpieczymy się na wypadek konieczności wezwania policji, czy karetki pogotowia.