Odwierty na terenie miasta trwają już od 2017 roku. Poszukiwacze źródeł energii termalnej mogą pochwalić się licznymi sukcesami, gdyż pod powierzchnią Turka znajdują się liczne wody termalne, które już niedługo będzie można wykorzystać z korzyścią dla miasta. O szczegółach inwestycji dowiecie się z tekstu.

Ciepłownia geotermalna — korzyści dla miasta

Energię geotermalną uważa się za kolejne odnawialne źródło energii. Ciepłownia geotermalna wykorzystuje ciepło wody, skał i ziemi, która znajduje się pod powierzchnią. Aby dostać się do źródła ciepła, konieczne jest wykonanie odwiertów, czym obecnie zajmują się eksperci w Turku. Powstałe w ten sposób źródło energii zostanie wykorzystane do ogrzewania wody.

Na początku źródła termalne w Turku nie będą wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Prawdopodobnie stanie się to w przyszłości i korzystnie wpłynie na popularność miasta. Termalny Turek będzie przyciągał miłośników zdrowotnych właściwości źródeł termalnych.

Co ciekawe, Polska ma bardzo dobre warunki, aby tworzyć ciepłownie geotermalne. Wynika to z położenia kraju, który zajmuje aż 3 prowincje geotermalne. Ciepłownia tworzona w Turku nie będzie pierwszą inwestycją tego typu. Źródła termalne są wykorzystywane w kilkunastu lokalizacjach. Wkrótce Polska będzie mogła pochwalić się nowymi ciepłowniami z OZE.

Ile wyniesie inwestycja w Turku?

Ciepłownie geotermalne mają mnóstwo zalet, między innymi brak szkodliwego wpływu na środowisko i możliwość oszczędzania zasobów ziemskich. Niestety, zanim źródła termalne będą gotowe do użycia, konieczne jest wykonanie kosztownych odwiertów. Są to dziesiątki milionów złotych, a taką kwotę trudno wziąć z powietrza.

Na szczęście Turek znalazł się na początku listy priorytetów, dzięki czemu wkrótce zostanie wykonany drugi odwiert. Miasto ma otrzymać na ten cel ponad 19 mln zł dofinansowania. Natomiast cała inwestycja będzie kosztowała ponad 46 mln zł. Co ciekawe, wniosek o dotację złożono w 2019 roku, a więc stosunkowo dawno. Na szczęście środki udało się uzyskać i finał inwestycji jest coraz bliżej.