W środę 21 lipca odbędzie się znana w mieście akcja Zbiórka Krwi w Turku. To jedna z niewielu okazji, by móc oddać krew potrzebującym — punkt krwiodawstwa w Turku przyjmuje chętnych tylko 2 razy w miesiącu. Nie warto zwlekać!

Punkt poboru krwi w Miejskim Domu Kultury

Chętni mogą przybywać do Miejskiego Domu Kultury w Turku od 8:00 do 11:00.  Za organizację punktu poboru odpowiada Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty, który poświadczy o pełnoletności. A jakie są pozostałe warunki? Przeczytaj uważnie, bo jest ich naprawdę niewiele!

  • Dawca krwi powinien ważyć powyżej 50 kg.
  • Warunkiem jest także dobre zdrowie (przeziębienie, grypa, anemia etc. uniemożliwiają oddanie krwi).
  • Krwi nie mogą oddać osoby, które w ciągu ostatniego miesiąca były na wakacjach za granicą.

Na miejscu otrzymujemy do wypełnienia specjalną kartę, a następnie lekarz wykonuje podstawowe badania, by potwierdzić, że do poboru krwi przystępujemy zdrowi. Pamiętaj, aby przed udaniem się do punktu poboru krwi zjeść lekkie śniadanie.

Nie bój się ukłucia!

W tym roku sytuacja banków krwi jest bardzo dramatyczna. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która negatywnie wpłynęła na aktywność krwiodawców. Tymczasem mnóstwo osób potrzebuje transfuzji krwi, by dalej żyć. Szczególnie potrzebną grupą krwi jest O Rh+. Ze względu na trudną sytuację banków krwi tym bardziej zachęcamy do podzielenia się krwią, gdyż w ten sposób można uratować komuś życie. Czy można wyobrazić sobie wspanialszą nagrodę?

Wiele osób nie chce oddawać krwi z obawy przed ukłuciem. To prawda, że igła nie jest najwspanialszym gadżetem na świecie, ale wprawna ręka pielęgniarki bezboleśnie i ekspresowo umieszcza igłę w żyle, by pobrać 400 ml krwi. Podzielenie się taką ilością krwi nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, ani samopoczucie. Dodatkowo, po pobraniu krwi zaleca się zjedzenie czegoś słodkiego — świetna okazja, by zjeść czekoladę bez wyrzutów sumienia!